Asya borsaları karışık seyretti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü açıklayacağı faiz sonucu öncesi küresel hisse piyasalarında davranışlarında ölçülü bir seyir izlenirken, Asya borsaları da yeni haftaya karışık bir seyirle başladı.

Fed’in bu hafta siyaset faizini 75 baz puan artırmasına kati gözüyle bakılırken, aralık ayı toplantısına yönelik beklentilerde belirsizlik öne çıkıyor.

Banka’nın aralık toplantısında faiz artırım büyüklüğünde bir azaltıma gideceği umutları korunsa da açıklanan veri ve gelişmeler 75 baz puanlık şahin adımların devamının da masada kalmasına niçin oluyor.

Bu kapsamda Banka’nın çarşamba günkü toplantısında yapacağı yönlendirmeler, fiyatlamaların seyri açısından tehlikeli sonuç ehemmiyet taşıyor.

VERİLER, BÖLGE EKONOMİLERİNDE ENDİŞEYE YOL AÇTI

Asya tarafında ise bugün açıklanan veriler, bölge ekonomilerinde yavaşlamaya dair endişelerin sürmesini bununla beraber getirdi.

Çin’de imalat endüstri Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 49,2’ye, hizmet sektörü PMI da 48,7’ye gerileyerek daralmaya işaret etti. Japonya’da ise endüstri üretimi aylık bazda yüzde 1,9 azalırken, senelik bazda yüzde 9,8 artsa da beklentilerin altında kaldı. Aynı dönemde Japonya’da perakende satışlar, aylık yüzde 1,1 ve senelik yüzde 4,5 arttı.

Bu gelişmelerle kapanışta, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,8 azalarak 2.893 puan, Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,1 artarak 2.294 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,8 artışla 27.587 puandan günü tamamlarken, dolar/yen paritesi yüzde 0,4’lük kıymet kazancıyla 148,2’den işlem görüyor.

Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1 düşüşle 14.718 puanda, Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 1,1 primle 60.614 puanda seyrediyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.