Asya borsaları karışık seyretti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Dünya genelinde güçlenen resesyon endişeleri sebebiyle merkez bankalarının gelecek haftaki toplantılarına yönelik belirsizlik sürerken, jeopolitik risklerin gündemde olması da risk iştahını azalttı.

Asya genelinde ise Çin’in Covid-19 salgınında “sıfır olay” politikasında yumuşama adımları satış baskısını sınırlasa da küresel riskler sebebiyle hafta başından bu yana bölge borsalarında gözlenen karışık seyir bugün de devam etti.

Öte taraftan, Avrupa Birliği (AB), Litvanya’ya uyguladığı tecim kısıtlamaları ve Avrupalı şirketlerin yüksek teknoloji ürünlerinin patentlerini korumalarını engellediği sebebi öne sürülerek Çin’e karşı Dünya Tecim Örgütü’nde (DTÖ) açık oturum süreci başlattı.

Makroekonomik veri tarafında ise Japonya ekonomisinin 3. çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) verileri yukarı yönlü revize edildi. Buna bakılırsa, ülkede ilk tahminlere bakılırsa senelik yüzde 0,3 azalış olarak açıklanan 3. çeyrek GSYH verisi, yüzde 0,2 düşüşe çekildi.

Bu gelişmelerle kapanışta Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 azalarak 3.197 puan ve Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,5 gerileyerek 2.371 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 kıymet kaybederek günü 27.547 puandan tamamladı. Dolar/yen paritesi ise önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,3 üstünde 136,8’de dengelendi.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,1 azalışla 62.487 puanda ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 3,4 primle 19.450 puanda seyrediyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom