Askerlik borçlanması nedir, kimler yapabilir? (EYT askerlik borçlanması) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

EYT’li olabilmek için yasanın çıkmasını bekleyen vatandaşlar, bir taraftan da askerlik borçlanmasının ne demek bulunduğunu araştırıyor. EYT’den faydalanabilmek için askerlik borçlanması meydana getirecek olan kişiler, kimlerin bu borçlanmadan faydalanabileceğini merak ediyor. İşte ayrıntılar.

ASKERLİK BORÇLANMASI NEDİR?

Askerlik borçlanması, askere giden kişilerin, askerlikte geçirmiş oldukları sürenin ya tamamının ya da belli bir kısmının emeklilikte geçerli olmak suretiyle yaşlılık malullük ve ölüm primi yatırılmasına denir.

Askerlik borçlanması meydana getiren kişiler, askerde geçirilen günleri sigorta prim gün sayısına ekleyebilir. Askerde geçirilen sürenin tamamı yada bir kısmı için borçlanma yapılabilir.

KİMLER ASKERLİK BORÇLANMASI YAPABİLİR?

Askerlik borçlanmasından yararlanabilmek için şartlar;

1- Askerlik yapmamış yada muaf olanlar askerlik borçlanmasından yararlanamazlar.

2- Askerliğin er yada erbaş olarak yapılması gerekmektedir. Yedek subay okulunda geçen süre de askerlik borçlanmasına dahil edilebilir.

3- Askerlik süresince Toplumsal Güvenlik Kurumuna kişi adına çalmış olduğu iş yerinden vb. herhangi bir prim ödenmemiş olması gerekmektedir.

4- Türk vatandaşlığına alınanlardan (mecburi göçe doğal olarak tutulan) Türk soyluların vatandaşlığa alındıkları tarihte 22 yaşını doldurmuş olanlardan geldikleri ülkelerde yaptıkları askerlik sürelerini belgeleyenler Türkiye’deki emsallerinin yapmış olduğu askerlik süresinden fazla olması hallerinde emsalleri kadar borçlandırılacaklardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.