Asgari ücret ne kadar olacak? Türk-İş taban sınırını açıkladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Son dakika haberi! 

Direkt 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari tutarı belirleme çalışmalarında süreç Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığındaki ilk toplantıyla başlamış olacak.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimini temsil eden Türk-İş, bu toplantıdan ilkin Başkanlar Kurulu’nu topladı.

Konfederasyona üye 34 sendikanın yöneticilerinin katılmış olduğu görüşmede, sendikaların asgari tutara dair görüş ve talepleri alınıp, görüşmelerde izlenecek yol haritası masaya yatırıldı.

“VERGİDE DÜZENLEME YAPILMALI”

Toplantı sonrası Türk-İş Başkanı Ergün Atalay izahat yapmış oldu. Atalay’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: 

“Hepimiz bir sayı açıklıyor. Açlık sınırı 7 bin 785 lira. Türk-İş’in yoksulluk rakamı 10 bin 170 lira. Sayı söylemek kolay.

Vergiyi konuşmak lazım. 20 yıl ilkin vergi asgari ücretin 20 katı, şimdi 5 katı bile değil. Vergiyle ilgili düzenleme yapılmalı. 

Bugün komisyonumuzda pazarlık asgari tutarı 7 bin 785 lira olan açlık sınırından başlamış olacak. Onun üzerine nereye çıkabiliyorsak. Razı geleceğimiz sayı olursa imza atarız. İşçinin razı olmadığı rakama imza atmayız. Bu bizim teklifimiz değil, açlık sınırı. Hükümet ne sayı getirecek, görelim.

Besin enflasyonu ortada, yoksulluk ortada. Makul sayı getirirlerse sorun yok. 5 bin 500 lirayla masaya oturmuyoruz; 7 bin 785 liradan oturuyoruz. 

EYT de taşeron da tekrar gündeme gelmeyecek şekilde ortadan kalksın.”

Türk-İş, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, konfederasyonun Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’ndaki sayıları, besin enflasyonundaki oranları ve ücretler üstündeki gelir vergisi yükünü gündeme getirecek.

Bu yıl Komisyonda işçi heyetinin başkanlığını Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak yürütürken, heyette Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Ziraat-İş Sendikası Genel Başkanı İlhami Polat ve Türkiye Çimse-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Nazlım yer alacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.