‘Asgari ücret diğer ücretleri de yükseltiyor’

0


Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) 28. Olağan Genel Kurulu’na asgari ücret mesajları damgasını vurdu.

Özgürlük gazetesinden Haber Boyacıoğlu’nun haberine nazaran; Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim asgari ücretin temel ücret olduğu eleştirilerine karşı çıkarken, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol işverenlere “Asgari ücretin üstüne çıkın” mesajı verdi. Akkol genel kurulda yapmış olduğu konuşmada asgari ücretle ilgili ellerini taşın altına koymaya devam edeceklerini vurgularken, “Ek olarak, daima ifade ediyoruz. Asgari ücret taban ücrettir. Makul olması gerekir. İmkanı ve gücü olan işverenlerimizi, bunun üstünde ücretler vermeye de teşvik ediyoruz. Sizin huzurunuzda bunu bir kez daha söylüyorum” diye konuştu. En ehemmiyet verdikleri konulardan birinin emek harcama hayatındaki kutuplaşma bulunduğunu vurgulayan Akkol, “Devlet ayrı, işçi kesimi ayrı, işveren ayrı şeklinde bir algımız vardı. Bu algıyı keskinleştiren söylemler, aksiyonlar hayatımızda halen var. Biz TİSK olarak bu ayrıma inanmıyoruz. Devlet bizim devletimiz, işçi bizim işçimiz, girişimci bizim girişimcimiz” diye konuştu.

Genel kurulda konuşan Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim de, asgari ücretle ilgili eleştirilere cevap verdi. Emek harcama hayatındaki asgari ücretli oranının yüzde 37 bulunduğunu belirten Alim, “Sayın Cumhurbaş-kanımızın öncülüğünde geçen yıl asgari ücret politikası olağanüstü önemlidir. ‘Asgari ücret temel ücret oldu’ diye bir eleştiri var. Bu bilgisizliğe dayanan bir eleştiri. Asgari ücretli oranı şu anda yüzde 37 oranında. Asgari ücretin şöyleki bir tesiri var. Biz asgari tutarı artırdığımız süre gerçek ücretler de tekrardan ayarla-nıyor. Dolayısıyla ortalamayı yukarıya doğru taşıyan bir asgari ücret politikasını izlediğimizi belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom