Altında hızlı yükseliş! Gram altın rekor kırdı…

0

Gram altın tutarları ons altındaki güçlenmenin etkisiyle zamanı yüksek seviyelere çıktı. Gram altın 1153,5 liradan alıcı buldu. ABD verilerinin pozitif gelmesi altında yükseliş ivmesi yaratırken uzmanlar da güçlenmenin devam edeceğini belirtti.

Altın fiyatlarında hareketli seyir devam ediyor. ABD enflasyon verisinin 6 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 6,5’e gerilemesiyle beraber altında güç kazanımı hızlandı. Fed’in faiz artırım hızını düşürmesi ihtimalinin artması, resesyon beklentilerinin zayıflaması, doların gelişmiş ülke para birimleri karşısında güç yitirilmesine yönelecek olması altına ivme kazandırdı. Fed’in bundan sonraki faiz artırımlarında artış oranının 25 baz puan olarak kalacağı beklentisi terfi etti.

Ons altın uzun süredir görmediği 1901 dolar seviyesine ulaştı. ABD ve AB’den gelen pozitif yönde veriler altına pozitif yansıdı. Ons altındaki yükselişle beraber yurt içinde dolar kurundaki kuvvetli duruşun sürmesinden kaynaklı olarak gram altın tutarları da zamanı yüksek seviyelerinde seyrediyor. Gram altın 1153,5 lira ile rekor seviyeye ulaştı. Şu sıralar gram altın 1150 lira seviyelerinde işlem görüyor.

UZMANLAR YÜKSELİŞ ÖNGÖRÜYOR

Uzmanlar altın fiyatlarına ilişkin yükselişin devam edebileceğini, gram altında 1400 liranın hedeflendiğini belirtti.

“YÜKSELİŞ İVME KAZANACAK”

Ayşin Erdem – Dinamik Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı

Altın fiyatlarındaki hızlı yükselişlerde; Fed’in bu ay toplantısının olmaması, Powell’ın son konuşmalarında para politikasına değinmemesi, ülkedeki enflasyonun düşüşünü 6. aya taşıması, dolar endeksi ve tahvil piyasalarındaki geri çekilme ve bu gelişmeler ışığında Fed’in faiz artışına yönelik beklentiler 25 baz puana çekilmesi etkili oldu. Oluşan bu tablonun Fed yetkilileri tarafınca daha sesli ifade edilmesi halinde altın fiyatlarındaki yükselişin ivme kazanacağı görüşündeyiz.

“1995 DOLAR GÖRÜLEBİLİR”

Ons altın 1900$ seviyesi civarında fiyatlanmaya başladı. 1904 seviyesi üstünde kalıcılık sağlanması halinde sırasıyla 1932$ ve 1995$ dirençlerinin görülebileceği görüşündeyiz. Ihtimaller içinde geri çekilmelerde ise altının 1854$ desteği üstünde tutunması mühim olacağını düşünüyoruz.

“GRAM ALTINDA 1400 LİRA HEDEFİ”

Gram altında, dolar kurundan meydana gelen ılımlı bir yükselişi takip ediyoruz. Yaklaşan seçimlerin teşvikleri gündeme getirmesi ve genişlemeci para politikasının devam edeceği beklentilerimizi koruyoruz. Globalde altın fiyatlarındaki yükselişlerin etkisiyle gram altında 1.000 TL seviyesinin de korunması halinde 1.400 TL hedefine yöneleceği beklentisi içerisindeyiz.

KÜÇÜK YATIRIMCIYA ALTIN TAVSİYESİ

Altın bir tek minik yatırımcının değil tüm yatırımcıların portföylerinde yer etmesi görüşündeyiz.

ALTIN FONLARINA İLGİ VAR

Fon piyasasına olan ilgi devam ediyor. Altın fonlarına olan ilgi burada bir miktar daha ön plana çıkıyor.

“ONS ALTINA TALEP ARTTI”

Ata Yatırım Yurtiçi Piyasalar Direktörü Şükrü Cem Kaya

ABD enflasyon sonrası ABD 10 senelik tahviller yüzde 3,51 in altına geldi. Bu gelişme risk iştahının arttığını gösteriyor. Bu şekilde bir ortamda ons altın da talep devam edecektir.

Sadece teknik olarak 1900 seviyesi oldukça mühim. BU seviyenin geçilmesi halinde 1975 hedef olarak izlenecektir.

“GRAM ALTIN GÜVENLİ LİMAN KONUMUNDA”

Gram altın hem dolara karşı hem de Ons altına karşı korunaklı olduğundan yerli yatırımcı tarafınca güvenli liman konumunda. Bu tarafta da yükselen trend devam edecektir.

İçinde hem altın hem de yurtdışı hisse senedi olan fonlar gelecek günlerde talep görmeye devam edecektir.Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom