Altın yine rekor kırdı | Altın Haberleri

0


Altın fiyatları ABD’de enflasyonun düşmesiyle rekor üstüne rekor kırmaya başladı. Mart ayında dün açıklanan ABD enflasyonunun ardından altının gramı 1.270 lirayı geçti.

Dün ABD’de açıklanan verilerin Mart ayında enflasyonun sert bir şekilde düştüğünü göstermesinin ardından, Fed’in Mayıs ayındaki 25 baz puanlık artışının son zam olacağı beklentisi rekor düşüşe neden oldu.

Ons altın 2014 yılına dolardan başladı. Gün boyunca en düşük 2014 dolardı ve en yüksek 2044 dolardı. Bir ons altın şu anda 2044 dolardan işlem görüyor.

GRAM ALTIN ​​REKORU KIRDI

Hem altının yükselişinin hem de döviz kurlarındaki oynaklığın etkisiyle gram altın rekor üstüne rekor kırıyor. Altının gramı güne 1251 liradan başladı. Gün içerisinde en düşük seviye 1249 lira, en yüksek seviye ise 1271 lira oldu. Şu an 1270 liradan işlem görüyor.

DÜNYA PİYASALARINDA DOLAR ZAYIFLIĞI

Dolar endeksi bugün 2 ayın en düşük seviyesine gerilerken, euro ABD doları karşısında 10 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Mart ayında ABD’de enflasyonda açıklanan düşüşün ardından küresel piyasalar, Fed’in faiz artırımına gitmeyeceğine ikna olarak dolardan uzaklaşmaya başladı.

Dolardaki düşüş ise paritede euro lehine oldu. Euro/dolar paritesi 10 haftanın en yüksek seviyesi olan 1.1025’e yükseldi.etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.