Alo 170’e EYT eğitimi (Gelen çağrılar 4’e katlandı) – Son Dakika Türkiye Haberleri

0

Emek verme Yaşamı İletişim Merkezi Alo 170 çalışanları, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında gelen borçlanma, aylık bağlama şeklinde sorulara verecekleri cevaplar hakkında bilgilendirme eğitimine alındı.

Emek verme hayatıyla ilgili sual, görüş, tavsiye, suç duyurusu ve şikayetlerin tek noktadan değerlendirilip cevaplanması amacıyla 2010’da kurulan Emek verme Yaşamı İletişim Merkezi Alo 170 çalışanları, merak ettikleri sorulara cevap arayan EYT’liler sebebiyle en yoğun günlerinden birini yaşıyor.

BİR GÜNDE 200 BİN ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, EYT’ye ilişkin açıklamaları sonrası bu kapsama giren vatandaşların düzenlemeyle ilgili informasyon sahibi olabilmek için aramış olduğu Alo 170’e dün ortalama 200 bin davet geldi. Çağrıların ortalama yüzde 70’ini EYT düzenlemesine ilişkin sorular oluşturdu.

Günlük averaj 50 bin çağrının yanıtlandığı Alo 170’te bu sayı EYT’lilerin oluşturduğu yoğunluk sebebiyle 4 katına çıktı.

ŞİMDİLİK GENEL BİLGİLENDİRME

EYT düzenlemesi hemen hemen yasalaşmadığı için gelen sorular karşısında genel bilgilendirme meydana getiren Alo 170 çalışanları, belli olan bilgileri aktarmak ve vatandaşları doğru bilgilendirmeleri amacıyla eğitime alındı.

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ndeki ilk eğitime, Alo 170 merkezinden 20 temsilci katıldı.

BORÇLANMA İLK SIRADA 

Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanı Nevin Özgül, eğitimde yapmış olduğu sunumda, kurum olarak, yoğun bir süreçten geçtiklerini belirterek, borçlanma başta olmak suretiyle ciddi bir talep artışıyla karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Alo 170 çalışanlarının, EYT düzenlemesine ilişkin vatandaşın sorularına doğru cevap verebilmesi için bu bilgilendirme toplantısını yaptıklarını kaydeden Özgül, “Vatandaşlar telefonla da informasyon almak istiyor. Telefonda verdiğiniz informasyon ne kadar isabetli olursa bizim iş yükümüz de o denli azalacak. Vatandaşın sizlerden doğru bilgiyi alması informasyon kirliliğini de önleyecektir. O nedenle bu eğitimin mühim bulunduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

E-DEVLET ÖZENDİRİLECEK

Özgül, vatandaşların toplumsal güvenlik merkezlerinde yoğunluk oluşturduklarını anımsatarak, “Bunun önlenmesi için sizlerden e-Devlet’ten müracaat yapmanın özendirilmesi, başvuruların takibinin iyi mi yapılacağının anlatılması ve vatandaşın doğru yönlendirilmesini istiyoruz. Yurttaşlarımız, doğru bilgiyi kurumumuzdan ve sizlerden alsın istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Alo 170 çalışanlarının bu mevzularda bilgilendirilmesi için bir sunum hazırladıklarını belirten Özgül, ilerleyen süreçte daha detaylı eğitimler düzenleyeceklerini aktardı.

Eğitimde, EYT düzenlemesinin oluşturacağı yoğunluğa karşı vatandaşların daha kolay müracaat yapmalarını sağlamak amacıyla e-Devlet altyapısının hazırlandığı anlatıldı.

Aylık talep başvuruları ekranında doldurulması mecburi alan sayısının azaltıldığı aktarılan eğitimde, Alo 170 çalışanlarından aylık kazanma koşulları tamamlanmadan talepte bulunulamayacağına ilişkin vatandaşlara informasyon verilmesi istendi.

Ek olarak bu taleplerin, sistemde yoğunluğa ve aylık alma koşullarını hakkaten tamamlayan kişilerin mağdur olmasına yol açmış olduğu açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket