Almanya’nın en büyük finansal skandalı olan Wirecard davası başladı – Son Dakika Dünya Haberleri

0

Stadelheim Cezaevi’nin yakınında bulunan salonda yüksek güvenlik önlemleri altında başlamış olan duruşmada, Wirecard AG’nin eski üst yöneticisi (CEO) Markus Braun ile firmanın eski iki yöneticisi yargılanıyor.

Savcılık, davanın ilk duruşmasında okunan iddianamede sanıkları, bir kabahat çetesi oluşturmak, şirket bilançosunda sahtekarlık yapmak ve şirkete kredi verenleri 3 milyar eurodan fazla dolandırmakla suçladı.

Tutuklu yargılanan Braun, ile alakalı iddiaları reddetti. Gene tutuklu sanıklardan Wirecard’ın Dubai’de kurduğu firmanın eski yöneticisi Oliver Bellenhaus’un ise suçlamalarla ilgili savcılıkla ortaklaşa iş yapacağı açıklandı.

Davada 100 duruşmanın planlandığı aktarılırken, kararın 2024’ten ilkin verilmesi beklenmiyor.

ALMANYA’DA 1945’TEN BU YANA EN BÜYÜK FİNANSAL SKANDAL

Alman savcılar, ülkenin siyasal ve finansal kurumlarında şok dalgaları oluşturan Wirecard şirketinin iflasının peşinden hususi bir polis ekibi ile 450’den fazla kişiyi sorguladı, 40’tan fazla mülkte arama yapmış oldu ve 42 terabayt veriyi taradı.

2020’de, birkaç yıl öncesine kadar “Alman finansal teknolojisinin geleceği” olarak addedilen Wirecard, firmanın bilançosunda 1,9 milyar eurodan fazla paranın kaybolduğunun ortaya çıkmasının peşinden ülkenin 1945’ten bu yana en büyük finansal skandalının adresi olmuştu.

Şirket, 3,2 milyar euro borcunun ortaya çıkmasından sonrasında batkı başvurusunda bulunmuştu.

Skandal sonrasında Alman Federal Bankacılık Düzenleme Kurumu (BaFin), finansal teknoloji şirketini denetleme mevzusunda başarısız olduğu iddialarıyla karşı karşıya kalmış, kurum başkanı çekilme etmişti.

2020’de devrin başbakanı Angela Merkel ve o zamanki Maliye Bakanı, şimdiki Başbakan Olaf Scholz, firmanın nezaretinde yetersiz kalındığı için eleştirilmişti.

1999’da kurulan Wirecard’in hissedarları içinde The Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Societe Generale S.A, Bank of America Corporation ve Citigroup da bulunuyordu.

Skandal, Wirecard’in denetimini meydana getiren EY’nin, firmanın 2019 hesaplarında 1,9 milyar eurodan fazla paranın yitik olduğu sebebi öne sürülerek bundan önceki senenin finansal neticelerini onaylamamasından sonrasında ortaya çıkmıştı.

Wirecard AG’nin hisseleri, iflastan ilkin Almanya’nın en büyük şirketlerinin bulunmuş olduğu Dax 30 Endeksi’nde işlem görüyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.