Almanya’da ocak ayı enflasyon verilerinin açıklanması ertelendi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), verilerin işlenmesindeki teknik sorunlar nedeniyle Ocak ayı enflasyon ön verilerinin bir hafta sonra açıklanacağını bildirdi.

Destatis’ten yapılan açıklamada, eyaletlerden gelen verilerin işlenmesinde yaşanan teknik sorunlar nedeniyle Ocak ayı enflasyon verilerinin 31 Ocak yerine 6-10 Şubat haftasında açıklanacağı söylendi.

Açıklamada kesin tarihin 3 Şubat’ta belirleneceği söylendi.

AVRUPA BÖLGESİ VERİ AÇIKLAMASINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Avrupa İstatistik Ofisi’nden (Eurostat) yapılan açıklamada, Euro bölgesi için Ocak ayı enflasyon verilerinin planlandığı gibi 1 Şubat’ta açıklanmaya devam edileceği kaydedildi.

Eurostat, tarihsel seri verileriyle birlikte Alman verilerini ve tahminlerini kullanacaktır.

Enflasyon verileri yatırımcılar tarafından çok yakından takip edilirken; Çarşamba günü açıklanacak olan Eurostat verileri, Almanya’nın Euro bölgesindeki en büyük ekonomiye sahip olması nedeniyle piyasalar tarafından dikkatle izlenmelidir.

PİYASALARIN YÜZDE 9,2 YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

Ekonominin genel ekonomik koşullarının hızla değiştiği günümüzde tarihsel seri veriler eleştiriliyor ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Euro Bölgesi’nde uzun süredir enflasyonu eksik bildirmesinin nedenlerinden birinin de bu olduğu tartışılıyor. zaman bu verilerden elde edilir.

Piyasalar, Almanya’da yıllık enflasyonun Aralık ayındaki %8,6’dan Ocak ayında %9,2’ye yükselmesini bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket