Almanya’da iş dünyasının güveni kasımda yükseldi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), ortalama 9 bin firmanın katılımıyla gerçekleştirdiği kasım ayı Almanya İş Anketi neticelerini yayımladı.

Buna bakılırsa, ekimde revize olarak 84,5 puan olan Almanya’da endüstri ve ticarete ilişkin İş Ortamı Itimat Endeksi, bu ay 86,3 puana yükselerek, artışını art arda ikinci aya taşıdı. Piyasa beklentisi ise endeksin 85 puana çıkması yönündeydi.

Endeksteki yükselişin, Almanya’daki doğalgaz depolarının tam dolu olduğu yönündeki açıklamanın bu kış arz sıkıntısı korkusunu azaltmasının peşinden gelmesi dikkati çekti.

Söz mevzusu dönemde Almanya’da Ifo Beklentiler Endeksi de 75,9’dan 80 puana yükselirken, Mevcut Durum Endeksi ise 94,2’den 93,1 puana geriledi.

“ALMAN EKONOMİSİNDE DAHA AZ ŞİDDETLİ OLABİLİR”

Ifo Başkanı Clemens Fuest, mevzuya ilişkin değerlendirmesinde, Alman şirketlerinde duyarlılığın iyileştiğini belirterek, “Şirketlerin mevcut duruma ilişkin değerlendirmeleri birazcık daha azca pozitif yönde olsa da gelecek aylara ilişkin karamsarlık keskin bir halde azaldı. Alman ekonomisinde resesyon, birçok kişinin beklediğinden daha azca şiddetli olabilir” ifadelerini kullandı.

Öte taraftan, Almanya’daki ekonomik gelişme, küresel ekonomideki zayıflamanın ihracata yansıması, yüksek enflasyonun hususi tüketimi azaltması, enerji arzındaki belirsizlik ve enerji fiyatlarındaki artış sebebiyle yavaşlarken, 23 Kasım’da gösterilen Bundesbank raporunda, Alman ekonomisine ilişkin bu senenin son çeyreği ve 2023’ün ilk çeyreği için resesyona yer verildi.

Ayrıca, Alman hükümeti, GSYH’nin bu yıl yüzde 1,4 genişlemesini, gelecek yıl yüzde 0,4 küçülmesini bekliyor.

Ülkede eylülde yüzde 10 olan senelik enflasyon, enerji ve besin fiyatlarındaki son yükselişle ekimde yüzde 10,4’e çıkarak 1951’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşmıştı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.