Almanya Merkez Bankası’ndan çift haneli enflasyon uyarısı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Almanya Merkez Bankası’nın (Bundesbank) ekonomiye yönelik kasım ayı raporu yayımlandı.

Raporda, üçüncü çeyrekte Alman ekonomisinin büyümüş olduğu belirtilerek, ekonomik faaliyetlerin kış aylarında belirgin şekilde daralacağına yer verildi.

Alman hükümeti Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle yükselen doğalgaz fiyatlarını “frenlemek” için çabalarken, raporda bunun gaz tutarları üstündeki tesirinin derhal görünmeyebileceğini ve geçici olacağı açıklandı.

Raporda, enflasyon oranının 2023’ün başlarında oldukça yüksek kalmasının olası olduğuna yer verilerek “Enflasyon oranı yıl başından sonrasında da çift hanelerde kalabilir” denildi.

2023’ÜN İLK ÇEYREĞİ İÇİN RESESYON UYARISI

Almanya’da aralık ayı doğalgaz faturalarının devlet tarafınca ödenmesinin tüketicileri rahatlatacağına yer verilen raporda, bunun enflasyon oranı üstündeki etkilerini değerlendirmenin zor olduğu açıklandı.

Bundesbank raporunda, devletin, hanelerin ve ufak şirketlerin gaz tüketiminin yüzde 80’ini sübvanse etmiş olduğu bir planda ise enflasyon oranının yüzde 1 gerileyeceğine işaret edilerek, gaz ve elektrik fiyat frenleri sona erdiği süre enflasyon oranı üstündeki etkinin tersine döneceği kaydedildi.

Almanya’daki ekonomik gelişme, küresel ekonomideki zayıflamanın ihracata yansıması, yüksek enflasyonun hususi tüketimi azaltması, enerji arzındaki belirsizlik ve enerji fiyatlarındaki artış sebebiyle yavaşlarken, Bundesbank uzmanları raporda Alman ekonomisi için bu senenin son çeyreği ve 2023’ün ilk çeyreği için resesyona işaret etti.

Ülkede eylülde yüzde 10 olan senelik enflasyon, enerji ve besin fiyatlarındaki son yükselişle ekimde yüzde 10,4’e çıkarak 1951’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşmıştı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.