Alman ilaç şirketi Bayer, ABD’deki davada 1,6 milyar dolar ödeyecek – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Bayer, Roundup adı verilen glifosat içeren pestisitin önemli bir kanser tetikleyicisi olduğunu iddia edenlerin ABD’de açtığı davaları kaybetmeye devam ediyor.

Cuma günü ABD Missouri eyalet mahkemesindeki bir jüri, Bayer’in Roundup adlı yabani ot öldürücü ürününün kanser de dahil olmak üzere zarara neden olduğunu iddia eden dört davacıya Alman şirketinin 1,56 milyar dolar ödemesi gerektiğine karar verdi.

Bayer, ABD’de glifosat içeren pestisit Roundup nedeniyle açtığı dördüncü davayı kaybetti.

Jüri ayrıca Bayer’in davacıları Roundup kullanmanın potansiyel tehlikeleri konusunda uyarmamaktan sorumlu olduğuna karar verdi.

Kararın, yatırımcıların Bayer üzerindeki yasal stratejisini değiştirme yönündeki baskısını artırması bekleniyor.

Öte yandan Bayer, bugün Asundexian ilacının klinik denemesini iptal ettiğini duyurdu.

HİSSELER YÜZDE 20’YE YAKIN DÜŞTÜ.

Bugün Bayer hisseleri borsada değerinin neredeyse %20’sini kaybetti.

Bayer, ABD’li tarım şirketi Monsanto’yu 2018’de 63 milyar dolara satın aldıktan sonra, bu şirketin geliştirdiği Roundup adlı glifosat içeren pestisitin önemli bir unsur olduğunu iddia edenlerin açtığı davalarda milyarlarca dolar para cezası ve tazminat ödemeye mahkum edildi. bu da kanser oluşumunu tetikledi. .

Bayer glifosat iddialarını yalanlarken, 2015 yılında Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) glifosatı kanserojen olarak sınıflandırmıştı.

Bayer, 2020 yılında ABD’de kendisine açılan davalarda uzlaşmaya varıldığını ve davacılara 10,9 milyar dolar ödeneceğini duyurdu. Anlaşmaya rağmen şirket Roundup’la ilgili yaklaşık 50.000 davayla karşı karşıya.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom