Alman hükümeti, 2023 büyüme tahminini yükseltti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında ekonomik büyüme için bahar tahminini açıkladı.

Sonuç olarak, hükümetin bu yıl için Ocak ayında açıkladığı %0,2 olan resmi büyüme beklentisi %0,4 artırıldı. Alman hükümeti 2024 büyüme tahminini %1,8’den %1,6’ya düşürdü.

Ekonomi İdaresi, enflasyon tahminini 0,1 puan indirdi. Geçen yıl %6,9 olan enflasyonun bu yıl %5,9’a, 2024’te ise %2,7’ye düşmesi bekleniyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da işsizlik oranının 2023 ve 2024’te sırasıyla %5,4 ve %5,2 olacağı tahmin ediliyor.

İhracatın bu yıl %1,3, gelecek yıl ise %3,3 artması bekleniyor.

Bakan Habeck konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Rusya-Ukrayna savaşının ardından Covid-19 krizi sonrası yaşanan enerji krizinde Alman ekonomisinin dirençli olduğunu kanıtladığını ve zorlu koşullara rağmen ekonomide kademeli bir toparlanmanın başladığını söyledi. ekonomik bağlam.

Habeck, “Ekonomik toparlanmanın önümüzdeki yıl devam etmesini ve genişlemesini bekliyoruz.” dedi.

Bakanlığın raporunda, sanayi üretimi, sipariş alımı ve iş ortamı gibi ekonomik göstergelerin yılın ilerleyen dönemlerinde ekonomik toparlanmaya işaret ettiği söylendi.

Raporda, Alman hükümetinin hane halkı ve işletmeleri desteklemeye yönelik önlemlerine ve artan hanehalkı gelirlerine rağmen, satın alma gücündeki enflasyonist kayıplar nedeniyle özel tüketimin zayıf kalacağı vurgulandı. Enflasyon düşmeye devam ettikçe, özel tüketim yılın ilerleyen zamanlarında toparlanacaktır.

Alman hükümetinin ekonomik büyüme konusunda ekonomik kurumlara göre biraz daha iyimser olması dikkat çekiciydi. Enstitüler, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 büyümesini bekliyor.

EKONOMİ SON DÖNEMDE GÖRÜNÜYOR

2022’nin son çeyreğinde ekonomi, enerji krizi ve rekor enflasyon nedeniyle bir önceki çeyreğe göre %0,4 küçüldü.

Covid-19 salgını sırasında ortaya çıkan darboğazlar hafiflemiş olsa da, ülke ekonomisi, artan faiz oranları, ekonomiye olan güvenin azalması ve alışılmadık derecede yüksek enflasyon bağlamında azalan tüketici alımı sonucunda durgunlaşan talepten olumsuz etkileniyor.

28 Nisan’da Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis), yılın ilk çeyreği için önemli GSYİH verilerini yayınlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.