Alman ekonomisi yüzde 0,3 büyüdü – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), senenin üçüncü çeyreğine ilişkin Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) verilerini deklare etti.

Buna nazaran, Almanya’da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), bu senenin üçüncü çeyreğinde bundan önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,3 artış gösterdi.

Geçen senenin üçüncü çeyreğine nazaran ise ülkenin GSYH’si yüzde 1,1 arttı. Almanya ekonomisi senenin ikinci çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,1, senelik bazda ise yüzde 1,7 gelişme kaydetmişti.

Destatis, ikinci çeyrekteki yüzde 0,1’lik ılımlı artışın peşinden ülke ekonomisinin, küresel ekonominin sıkıntılı çerçeve koşulları, devam eden Covid-19 salgını, tedarik zincirindeki bozulma, artan fiyatlar ve Ukrayna’daki muharebeye rağmen bulunmuş olduğu durumu korumayı başardığını bildirdi.

Almanya İstatistik Ofisi, ülke ekonomisinin 2022’nin üçüncü çeyreğindeki performansının hususi tüketim harcamalarından kaynaklandığını duyurdu.

Almanya’nın önde gelen dört ekonomik fikir kuruluşu, Avrupa doğalgaz piyasalarındaki krizin Alman ekonomisi üstünde ciddi tesirleri bulunduğunu bildirerek, bu yıl için GSYH gelişme tahmini yarıya indirmiş ve gelecek yıl için ekonomide daralma öngörmüştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.