Akkuyu’da elektriğin alım fiyatı netleşti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde ilk reaktör, 2023 yılı sonunda devreye alınacak.

Üretilecek elektriğin alım fiyatı da netleşti. Türkiye, elektriğin kilovatsaatini 12 sentten satın alacak

Akkuyu nükleer santralinin yapımını üstüne alan Rosatom’un Genel Müdür Yardımcısı fiyatın durağan(durgun) kalacağını söylemiş oldu.

Komarov, “Dünyadaki uranyumun maliyeti ne olursa olsun, öteki enerji kaynaklarının maliyeti ne olursa olsun, nükleer güç santralinden elde edilmiş elektriğin Türkiye’ye maliyeti 12 sent olacak. Bu Türkiye için oldukça büyük bir avantaj” dedi.

TÜRK EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Artan enerji fiyatlarını hatırlatarak 12 centin artık yüksek bir fiyat olmadığını söyleyen Komarov, “Birçok şahıs şunları söylemiş oldu: “Türkiye, Akkuyu’da üretilen  elektriğe oldukça yüksek bir karşılık ödeyecek, 12 sent, oldukça!” Bugün ise fiyatlar 18-20 sente kadar çıkarken 12 sent artık kimse için yüksek bir fiyat şeklinde görünmüyor. Üstelik bu istikrarlı ve öngörülebilir bir fiyat” açıklamasında bulunmuş oldu.

Durağan(durgun) fiyatla üretilen elektriğin, endüstri üretimi planlamasında mühim bulunduğunu belirten Komarov, bu durumun Türk ekonomisine katkı yapacağını söylemiş oldu.

Komarov, internasyonal yaptırımların projeye negatif tesirinin olmadığına dikkat çekti. “Finansmanda mesele yok” dedi.

Komarov, “Projenin hem bu yıl hem de gelecek seneler için tamamen finanse edildiğini söyleyebilirim. Bu para hem Rosatom’un kendi fonları hem de Rus bankalarından alınan kredilerdir. Yaptırımların bunun üstünde hiçbir tesiri yok” dedi.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.