Adalet Bakanlığı’ndan fahiş fiyat için yeni düzenlenme – Son Dakika Türkiye Haberleri

0

Son Haberler!

Adalet Bakanlığı, deprem ve salgın fırsatçılarını hapse atmak için yeni bir teknik çalışma başlattı. Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenecek madde ile deprem ve salgın dönemlerinde ürün ve kira fiyatlarını fahiş şekilde artıranlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla bakanlık, deprem ve salgın dönemlerinde fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için yeni bir yasal düzenleme için teknik çalışmalara başladı.

Halen derdest olan yönetmeliğe göre, TCK’ya yeni bir madde eklenecek ve deprem ve salgın hastalıklar sırasında fırsatçılık yapanlara hapis cezası verilecek. Deprem ve salgın dönemlerinde kira ve emtia fiyatlarına fahiş zam yapanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ayrıca bu kişiler para cezasına çarptırılacaktır.

Deprem sonrası kiralar ile nakliye ve taşınma giderlerini artıranlar bu Yönetmelik kapsamında değerlendirilecek.

Yeni düzenlemenin önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine girmesi bekleniyor.

YÖNETMELİK AÇIKLAMASI AĞIR YAPTIRIMLAR İLE YAPILDI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 25 Şubat’ta Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, deprem sonrası ceza yasası ve cezai yaptırımların hazırlandığını söyledi.

Bakan Bozdağ, “Çok ağır cezalar getiren düzenlemeler yapacağız ama bu düzenlemeler özel düzenlemeler olacak ve böyle anlarda uygulama imkanı olacak. Mevcut ceza kanunumuzun bu anlamda yeterli olmadığını gördük” dedi. bir bildiri yayınlamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom