Açlık sınırı nedir, nasıl hesaplanır? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Açlık sınırı, kafi yaşam standardında yaşayabilmek için lüzumlu olan minimum gelir miktarıdır.

Uygulamada ya da algılamada, yoksulluk teriminde olduğu suretiyle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içinde yar kabul edilebilecek farklar bulunmakta ve ülkeler bazında sınır rakamlar farklılık göstermektedir.

Neredeyse tüm ülkelerde yoksul olarak yaşayan vatandaşlar bulunmaktadır. Açlık sınırı bu bireylerin durumlarıyla ilgili karar almada ya da yoksulluğun önlenmesi ile ilgili mevzularda yapılacak çalışmalarda kullanılan bir ekonomik vasıta oluşturmaktadır.

AÇLIK SINIRI NASIL HESAPLANIR?

Açlık sınırının hesaplanması ya da belirlenmesi, genel anlamda düzgüsel bir erişkin kişinin kabul edilebilir bir yaşam sürmesi için bir yıl zarfında tüketeceği tüm kaynakların değerinin toplanmasıyla bulunur ve zaman içinde enflasyon oranında artış arz ederler.

Bu kaynakların en önemlisini yaşamak için kullanılan yerin kirası ya da gideri oluşturmaktadır. Bu yüzden, açlık sınırı ile direkt bağlantılı olan ekonomistler emlak fiyatlarındaki iniş-çıkışları yakından takip ederler.

AÇLIK SINIRI NE KADAR?

Türk-İş tarafınca, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel gereksinim maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek için her ay yapmış olduğu ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın Kasım 2022 neticeleri açıklandı.

Buna nazaran, bu ay 4 kişilik ailenin sıhhatli, dengeli ve kafi beslenebilmesi için yapması ihtiyaç duyulan besin harcanması tutarını ifade eden ‘açlık sınırı’, 7 bin 785 lira olarak hesaplandı.

Besin harcanması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sıhhat ve benzeri gereksinimler için yapılması mecburi öteki aylık harcamalarının toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’ 25 bin 365 lira oldu. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 10 bin 170 liraya terfi etti. Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin besin için yapması ihtiyaç duyulan asgari harcama tutarındaki artış bundan önceki aya nazaran yüzde 4,87 oranında gerçekleşti. Son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 137,38, 11 aylık değişiklik oranı ise yüzde 90,02 olarak hesaplandı.

Gene araştırmaya nazaran; süt, yoğurt, peynir grubunda tüm ürünlerin tutarları terfi etti. Sütün averaj litre fiyatı yüzde 8 artarak 20 TL’yi aştı. Kasım ayında peynir yüzde 12, yoğurt yüzde 5 zamlandı. Dana kıyma 139 TL, kuşbaşı 147 TL’ye terfi etti. Kuzu eti yüzde 6 zamlandı. Tavuk eti fiyatı ise yüzde 7 geriledi. Kış mevsimine girerken balık arzı artışı sebebiyle averaj balık tutarları düştü. Kuru fasulye yüzde 6, yeşil mercimek yüzde 8, nohut yüzde 10 zamlandı. Kırmızı mercimek fiyatı da aşağı yönlü seyir izledi. Yumurta fiyatı durağan(durgun) kaldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.