AB’nin Rusya’ya yeni yaptırım paketinin ayrıntıları belli oldu – Son Dakika Dünya Haberleri

0

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından Rusya’ya yönelik hazırladıkları onuncu yaptırım paketini detaylandıran bir video paylaştı.

Rusya’nın savaşın bedelini ödemesi gerektiğini ifade eden von der Leyen, “Bugün onuncu yaptırım paketiyle baskıyı artırıyoruz” dedi. dedi.

Von der Leyen, “İlk olarak, Rusya ekonomisini kritik endüstriyel ürün ve teknolojilerden mahrum bırakmak için 11 milyar avroyu aşan ihracat yasakları öneriyoruz” dedi. dedi.

Von der Leyen, yeni yaptırımların Rusya’nın ihtiyaç duyduğu ve Çin gibi diğer ülkelerden temin edemediği birçok sanayi ürününün daha etkili olabilmesi için hedef alındığını belirterek, elektronik, özel araçlar, makine ve motor parçaları, kamyon yedek parçaları ve yedek parça gibi hayati önem taşıyan ürünleri sözlerine ekledi. jet motorları, inşaat sektörünün Rus ordusuna yönlendirebileceği anten veya vinç gibi ürünleri hedef aldıklarını söylüyor.

Von der Leyen, hem askeri hem de sivil amaçlı kullanılabilecek ürünleri de yasaklayacaklarını belirterek, “Rusya’ya çift kullanımlı ve yüksek teknolojili ürünlerin ihracatını daha da sınırlandıracağız.” yorumunu yaptı.

Von der Leyen, bazı nadir toprak elementleri ve termal kameraların yanı sıra Rusya’nın insansız hava araçları (İHA), füzeler ve helikopterler de dahil olmak üzere silah sistemlerinde kullanabileceği 47 yeni elektronik ve dolayısıyla tüm teknolojik ürünlere denetim getireceklerini söyledi. savaş alanında tespit etmek yasaklanacak.

Von der Leyen, yasaklı malların farklı yollardan Rusya’ya ulaşmasını engelleyeceğini vurgulayarak, bu nedenle ilk kez Rusya’ya yönelik ikili kullanım yaptırımları kapsamına üçüncü ülke kuruluşlarını da eklediğini açıkladı.

HASSAS TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİN SATIŞI YASAKTIR

“İran Devrim Muhafızları, Ukrayna’daki sivil altyapıya saldırmak için Rusya’ya Shahed İHA’ları sağlıyor. Bu nedenle, şimdi çift kullanımlı yaptırım rejimimize 7 İran varlığını ekliyoruz.” Von der Leyen, bu kuruluşların Rusya’ya hassas teknoloji ürünleri satmasının tamamen yasaklanacağını kaydetti.

Von der Leyen, “Rusya’ya hassas teknoloji sağlayan diğer üçüncü ülke kurumlarını listelemeye hazırız” dedi. dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de propaganda ordusu ve dezenformasyon ağlarıyla kamuoyu önünde savaş yürüttüğünü söyleyen Von der Leyen, toplumları kutuplaştırmak için yalanlar yaydıklarını söyledi.

Von der Leyen, bunun için propaganda faaliyetleri yürütenler, askerler ve siyasiler de dahil olmak üzere çok sayıda kişinin AB yaptırım listesine alınacağını söyledi.

AB’nin Rusya’ya sert yaptırımlar uyguladığını hatırlatan von der Leyen, “Yaptırımların titizlikle uygulanmasını sağlamak zorundayız. Bu nedenle onuncu paketimiz yaptırımlardan kurtulmamak için yeni tedbirler getiriyor.” dedi.

OLIGARKS’IN TAKİP OLACAĞIZ

Von der Leyen, “Yaptırımlardan kaçınmak için varlıklarını saklamaya veya satmaya çalışan oligarkların izini süreceğiz” dedi. dedi.

AB’de tutulan Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan tüm varlıklarını AB ülkeleriyle birlikte gözden geçireceklerini anlatan von der Leyen, “Varlıkların nerede, ne kadar olduğunu bilmemiz gerekiyor. Rusya’nın kamu varlıkları için bu mümkün. Ukrayna’nın yeniden inşasını finanse etmek için kullanılması çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Yaptırımların aşılmasını veya savuşturulmasını önlemek için ortak ülkelerle birlikte çalıştıklarını kaydeden von der Leyen, önümüzdeki hafta Yaptırımlar Koordinatörleri Forumu düzenleyeceklerini vurguladı.

Von der Leyen, yeni yaptırımları savaşın yıldönümü olan 24 Şubat’a kadar kaldırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

AB Komisyonu tarafından önerilen yaptırım paketinin yürürlüğe girmesi için 27 üye ülkenin onayı gerekiyor. AB, savaş nedeniyle Rusya’ya karşı bugüne kadar 9 yaptırım paketini hayata geçirdi.

Rusya’ya yönelik yaptırımlar, ticaret, finans, sanayi, teknoloji, ulaşım, ikili kullanım ve lüks mallar gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Ayrıca bazı Rus bankalarının SWIFT uluslararası ödeme sisteminden çıkarılmasıyla deniz yoluyla taşınan ham petrol ve bazı petrol ürünleri AB yaptırım listelerinde yer alıyor.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.