AB’nin Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından geçtiğimiz yıl haziran ayında kabul edilen Rusya’dan deniz yoluyla taşınan rafineri petrol ürünlerinin ithalatına yönelik yasağı içeren yaptırım, 8 aylık geçiş süresinin sona ermesiyle bugün yürürlüğe girdi.

Sonuç olarak, AB ülkeleri artık Rusya’dan motorin ve akaryakıt (fuel oil) gibi çeşitli rafineri petrol ürünleri satın almayacak.

5 Şubat’tan önce satılan ve gemilere yüklenen petrol ürünleri, 55 günlük geçiş döneminde yeni kısıtlamalardan etkilenmeyecek. Bu petrol ürünleri 1 Nisan’a kadar nihai varış noktasına ulaşacak ve tankerler yüklerini boşaltmak zorunda kalacak.

AB ve G7 ülkeleri, Rusya’nın üçüncü ülkelere rafine petrol ürünleri ihracatına da kısıtlamalar getirdi.

Bu çerçevede Batılı ülkeler Rusya’ya katma değeri yüksek rafineri ürünleri ve değeri düşük rafineri ürünleri olmak üzere iki farklı azami fiyat uygulayacak. Ham petrolden ucuz, ham petrolden pahalı rafineri ürünleri burada iki sınıfa ayrıldı.

Rus motorini ve gazyağı için varil başına 100 ABD doları, daha ucuz sıvı yakıtlar ve şeffaf petrol ürünleri için varil başına 45 ABD doları fiyat tavanları uygulandı.

Dolayısıyla AB şirketleri, söz konusu ürünün belirlenen azami fiyatın altında satılması durumunda Rusya’dan üçüncü ülkelere rafineri petrol ürünlerinin nakliyesi, sigortalanması ve ihracatının finansmanı gibi çeşitli hizmetleri sağlayabilecektir.

AB ülkelerinin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrolün ithalat yasağı ve varil başına maksimum 60 ABD doları fiyat uygulamasına 5 Aralık’ta başlandı.

Bu kapsamda, Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyatın üzerinde satılması halinde, G7 ve AB ülkelerinden şirketler; Bu petrol için nakliye, sigorta ve komisyonculuk gibi çeşitli hizmetler veremez. Bu hizmetleri sağlamak için, Rus petrolü tavan fiyatın altında işlem görmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.