AB’den Deutsche Bank ve Rabobank’a kartel suçlaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank ve Hollanda merkezli Rabobank’a euro cinsinden devlet tahvilleri piyasasında kartel kurmuş oldukları sebebi öne sürülerek resmi suçlama yöneltti.

Açıklamada, Komisyonun söz mevzusu bankalara iddianameleri içeren resmi bildirim gönderdiğine yer verildi.

AB Komisyonunun Deutsche Bank ve Rabobank’ın tahvil piyasasında iş birliği yaparak rekabete zarar verdikleri görüşünde olduğu anlatılan açıklamada, bankaların davranışının AB kurallarını ihlal etmiş olduğu kaydedildi.

Söz mevzusu banka çalışanlarının, 2005-2016 yılları aralığında e-posta ve çevirim içi söyleşi odalarında kontakt kurmuş oldukları belirtilen açıklamada, tacirlerin ticari olarak duyarlı detayları paylaştıkları ifade edildi.

Açıklamada, bankaların Avrupa’nın ikincil piyasalarında tahvil alım satımı yaparken fiyat ve alım satım stratejilerini koordine ettikleri vurgulandı.

REKABET KURALLARINI İHLAL EDEN ŞİRKETLERE PARA CEZASI

AB, söz mevzusu bankaların aralarında kartel oluşturup oluşturmadıklarını belirlemek suretiyle araştırma yapıyordu.

AB devletlerinde etkinlik gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu’nda bulunuyor.

AB Komisyonu, söz mevzusu incelemede rekabet yada antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

Rekabet kurallarını ihlal eden şirketlere küresel senelik cirolarının yüzde 10’una varacak seviyede para cezası kesilebiliyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.