ABD’deki Halkbank davası: Mahkeme tarafları dinledi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD’de son yargı merci olan Yüksek Mahkeme, Halk Bankasının “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında, hakkında davanın düşmesi talebiyle yapmış olduğu başvuruyu değerlendirmek için tarafları dinledi.

“Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası”nın ceza hukuku davalarına uygulanıp uygulanamayacağı mevzusunda 9 üyeli mahkemenin tarafların görüşlerini dinlediği ve sorular yönelttiği duruşma bir saatten fazla sürdü.

Yargıç Clarence Thomas, ilkin Halk Bankası avukatlarına söz hakkı verdi.

Halk Bankası avukatı, New York Cenup Bölge Mahkemesinin Halk Bankasını yargılama yetkisi olmadığını ve bankanın “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında yargı bağışıklığının bulunduğunu söylemiş oldu.

Duruşma esnasında Halk Bankası avukatına, yüzde 51’lik bir ticari işletme söz mevzusu olduğunda bankayı bir devlet organı olarak ayırt etmenin herhangi bir yolu olup olmadığı sorusu yönetildi.

YARGIÇLARDAN “ABD’YE MİSİLLEMELERE YOL AÇAR MI?” SORUSU

Yargıç Amy Coney Barrett ve Neil Gorsuch savcılığa, bu tür bir davanın ABD’ye karşı misillemelere niçin olup olmayacağı ve ABD’deki 50 eyaletin Çin’e Covid-19 soruşturması benzer biçimde, değişik gerekçelerle yabancı devletlere dava açmasına kapı aralayıp aralamayacağı sorularını yöneltti.

“Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası”nın ceza hukuku davalarına uygulanıp uygulanmayacağı yönünde daha ilkin istinaf mahkemelerinde değişik kararlar alındığı için Halk Bankasının başvurusunu kabul eden ABD Yüksek Mahkemesi, söz mevzusu yasanın ceza hukuku davalarını da kapsayıp kapsamadığına karar verecek.

Yüksek Mahkeme, kararını yazılı olarak açıklayacak.

Yüksek Mahkeme, Halk Bankasının başvurusunu haklı bulup lehte karar verirse dava düşecek; aleyhte bir karar alarak federal ve bir üst mahkemenin almış olduğu kararları onarsa New York Cenup Bölgesi Federal Mahkemesinde davanın görülmesine başlanacak.

Bankaya, “ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal” suçlaması yöneltiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom