ABD’de mortgage faizleri 4 ayın en düşüğünde – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Mortgage Bankaları Birliği’nin (MBA) verilerine göre, düşen faiz oranlarına rağmen mortgage başvuruları 27 Ocak’ta sona eren haftada bir önceki haftaya göre %9 düştü.

Ülkede 30 yıllık ipotek için ortalama faiz oranı %6,2’den %6,19’a düştü. Dördüncü haftada gerilemeye devam eden 30 yıllık konut kredisi ortalama faiz oranı, Eylül 2022’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Aynı dönemde 15 yıllık konut kredisi ortalama faiz oranı %5,54’ten %5,5’e düştü.

MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, düşen faiz oranlarına rağmen konut kredisi başvurularının gerilediğine dikkat çekerek, bunun gayrimenkul sektöründeki dalgalı eğilimin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Mortgage faizleri ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki farkın 2022’nin başından bu yana anormal şekilde arttığına işaret eden Kan, bu farkın kapanmasının önümüzdeki aylarda mortgage faizlerine aşağı yönlü baskı yapması gerektiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 yıllık bir ipotek için ortalama faiz oranı Ekim 2022’de %7’yi aşarak 21 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülkede ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyona karşı agresif para politikasını sıkılaştırması konut piyasasını önemli ölçüde zayıflattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.