ABD’de imalat PMI, 31 ayın en düşük seviyesinde – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

S&P Global, ABD’nin aralık ayına ilişkin imalat, hizmet ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) öncü verilerini deklare etti.

Buna gore, imalat endüstri PMI, aralıkta bundan önceki aya kıyasla 1,5 puan azalarak 46,2 değerine düştü.

Piyasa beklentilerinin arkasında kalan endeksin bu zamanda 47,7 kıymetini alması öngörülüyordu. İmalat sektöründe Mayıs 2020’den bu yana yaşanmış olan en büyük daralmaya işaret eden endeks, kasımda 47,7 olmuştu.

ABD’de hizmet sektörü PMI da aralıkta geçen aya gore 1,8 puan azalarak 44,4’e indi.

Piyasa beklentilerinin aksine 4 ayın en düşük seviyesine gerileyen endeksin, 46,8 kıymetini alması tahmin ediliyordu. Hizmet sektöründeki daralmanın sürdüğünü gösteren endeks, kasımda da 46,2 olmuştu.

EKONOMİK FAALİYETTEKİ DARALMA SÜRÜYOR

İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI ise aralıkta aylık bazda 1,8 puan azalışla 44,6’ya geriledi.

Hizmet sektöründe olduğu şeklinde 4 ayın en düşük seviyesine inerek ekonomik faaliyetteki daralmanın hızla devam ettiğine işaret eden bileşik PMI, kasımda 46,4 kıymetini almıştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Global Başekonomisti Chris Williamson, 2022’nin bitimine yaklaşırken iş koşullarının kötüleştiğini belirtti.

Williamson, “Veriler, Fed’in faiz artırımlarının enflasyon üstündeki istenen etkiyi yarattığını, sadece ekonomik maliyetin artmakta bulunduğunu ve netice olarak resesyon risklerinin tırmandığını gösteriyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

PMI verilerinin 50 ve üstünde değerler alması sektörde genişlemeye, 50’nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom