ABD’de ikinci el konut satışları düşüşünü 10’uncu aya taşıdı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD’de ikinci el konut satışları, yüksek mortgage (konut kredisi) faiz oranlarının etkisiyle kasımda aylık yüzde 7,7 azalarak art arda 10’uncu ay düşüş kaydetti.

National Association of Realtors (NAR), kasım ayına ilişkin ikinci el konut satış verilerini deklare etti.

Buna gore, ülkede ikinci el konut satışları, kasımda mevsim etkilerinden arındırılmış olarak aylık bazda yüzde 7,7 azalarak 4,09 milyona geriledi.

Düşüşünü 10’uncu aya taşıyan ikinci el konut satışlarının 4,2 milyon seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyeye inen ikinci el konut satışları, ekimde de yüzde 5,9 azalışla 4,43 milyona inmişti.

Ülkede ikinci el konut satışları, kasımda geçen senenin aynı ayına gore ise yüzde 35,4 azaldı.

ABD’de ikinci el piyasasında medyan konut tutarları ise kasımda senelik bazda yüzde 3,5 artarak 370 bin 700 dolara terfi etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, mortgage faiz oranlarındaki süratli artışın konut satışlarındaki düşüşte etkili bulunduğunu belirtti.

Mevcut konut stokunun da zamanı düşük seviyelere yakın kalmaya devam ettiğine dikkati çeken Yun, art arda beş haftadır mortgage faiz oranlarında görülen düşüş sebebiyle piyasada çözülmenin olabileceğini açıkladı.

Öte taraftan, Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verilerine gore, mortgage başvuruları geçen hafta bundan önceki haftaya kıyasla yüzde 0,9 arttı.

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage için averaj faiz ise yüzde 6,42’den yüzde 6,34’e inerek, eylül ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Ülkede 30 yıl vadeli mortgage için averaj faiz oranı, ekim sonunda yüzde 7’yi aşarak, 2001’den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.