ABD’de görülen Halkbank davasında karar çıktı!

0


ABD Yüksek Mahkemesi’nden Halkbank için bir olumlu bir de olumsuz karar geldi.

Yargıtay, Halkbank’ın İran’ın ABD’nin ekonomik yaptırımlarından kurtulmasına yardım ettiği iddiasıyla yargılandığı davada Yabancı Dokunulmazlığı Yasası’nın Halkbank’a yargı dokunulmazlığı tanımadığına karar verdi. Halkbank, yaşı ABD’ye ait yabancı bir devlet kurumu olan bankanın ABD’de yargılanamayacağını savundu. Mahkeme bu talebi reddetti. Ancak Yargıtay, yargı muafiyetinin içtihaten tanınması açısından eksik bir inceleme yapıldığını belirterek, New York 2. Federal Mahkeme.

BAŞVURU MAHKEMESİ KAYDEDECEK

Yargıç Brett Kavanaugh’un kaleme aldığı karar metnine göre, yargıçlar 2. Bölge Temyiz Mahkemesi’nin New York’taki Federal Mahkeme’de kovuşturmaya devam etmesine izin veren kararını bozdu. Hakimler, Halkbank’ın Yabancı Dokunulmazlık Yasası’na göre örf ve adet hukuku davasında yargılanamayacağı yönündeki itirazının yeniden değerlendirilmesi için 2. Daire Yargıtay’a talimat verdi. Karara göre Yargıtay artık “Yabancı Dokunulmazlık Yasası”nı dikkate almadan sürecin nasıl işleyeceğine dair bir karar verecek.

Halkbank, 2019’da New York’ta hazırlanan bir iddianamede ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanıyordu. Çoğunluğu Türk devletine ait olan Halkbank, yabancı devlet kurumlarına yönelik davaları kapsamadığı için iddianamenin reddedilmesi gerektiğini savunuyor. Halkbank, Federal Ceza Adaleti Genel Kanunu’nun gerektirdiği şekilde. Alternatif olarak Halkbank, 1976 tarihli Yabancı Devlet Bağışıklıkları Yasası’nın yabancı devlet araçlarına ABD mahkemelerinde kovuşturmaya karşı mutlak dokunulmazlık sağladığını savunuyor.

OLUMLU BİR KARAR

Ancak Yüksek Mahkeme, New York’taki federal bölge mahkemesinin Halkbank’ı kovuşturma yetkisine sahip olduğunu ve Yabancı Ülke Bağışıklıkları Yasası’nın kovuşturmaya karşı koruma sağlamadığını belirterek Halkbank’ın iddialarını reddetti. Yargıtay’ın bu kararının ardından Halkbank’ın dokunulmazlık itirazı kabul edilmezken, 2. Bölge Yargıtay Mahkemesi’nin genel hukuk açısından daha ayrıntılı incelenmesi ve kararın yeniden incelenmesi talebi davayı takip eden avukatlar tarafından Halkbank’a iletildi. Kendini savunmak için daha fazla zaman, olumlu bir karar olarak nitelendirildi.etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.