ABD, olağanüstü temerrüt tedbirlerini devreye aldı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD Gömü Bakanlığı, federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmasıyla ülkenin temerrüde düşmesini önlemek için olağanüstü tedbirleri uygulamaya başladı.

Gömü Bakanı Janet Yellen, Bakanlığın borç limitine ilişkin almış olduğu önlemler hakkında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye yönelik bir mektup gönderdi.

ABD’nin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine bugün ulaşılacağının tahmin edildiğini anımsatan Yellen, Gömü Bakanlığının olağanüstü önlemleri bugün uygulamaya başladığını bildirdi.

Yellen, bu kapsamda Kamu Hizmeti Emekli ve Engelliler Fonu ile Posta Hizmeti Emekli Sıhhat Yardımları Fonu’na yönelik yeni yatırımların 5 Haziran’a kadar askıya alındığını belirtti.

Olağanüstü önlemlerin süresinin mühim seviyede belirsizliğe doğal olarak bulunduğunu vurgulayan Yellen, ABD’nin “tam itimat ve itibarını” korumak için Kongreye yapmış olduğu “derhal harekete geçme” çağrısını yineledi.

ÜLKE BORÇ LİMİTİNE ULAŞMAK ÜZERE

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine yetişme tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor.

Borç limiti, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı anlamına geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi Kongreye borç limitini artırma çağrısında bulunurken Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu yeni kazanan Cumhuriyetçiler harcamalarda kesintiye gidilmesi icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor.

Borç limiti mevzusu, Demokratlar ile Cumhuriyetçiler içinde “birkaç ay içinde mali krize yol açabilecek bir açmaz” olarak nitelendiriliyor.

ABD Gömü Bakanlığının bugün almış olduğu önlemlerle bazı emeklilik fonlarının mali kaynakları kullanılarak genel borç seviyesinin artmasının önüne geçilmesi ve federal ödemelerin yapılmaya devam edilmesi amaçlanıyor. Ek olarak Bakanlığın önlemleri Kongreye de borç limitinin yükseltilmesi yada askıya alınmasını öngören yasayı geçirmesi için 5 aylık süre tanıyor.

ABD Gömü Bakanı Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy’ye geçen hafta gönderilmiş olduğu mektupta, “ABD’nin 19 Ocak’ta borç limitine ulaşabileceği” uyarısında bulunmuş ve Kongreyi borç limitini çoğaltmak yada askıya almak için harekete geçmeye çağırmıştı.

ABD’de federal hükümetin borç limiti 1997-2022 içinde toplam 22 kez yükseltilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.