ABD, İran’ın askeri program tedarikçilerini yaptırım listesine aldı – Son Dakika Dünya Haberleri

0

ABD yönetimi, İran’a yönelik yaptırım listesine 6 örgüt ve 1 kişiyi ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) şu anda yaptırım uygulanan Pardazan Sistem şefi Namad Arman’ı (PASNA) ve İran merkezli tedarikçileri Malezya, Hong Kong ve Çin’i hedef aldığı bildirildi. PASNA’nın mal ve teknoloji tedarikini sağlayan.

Bu kapsamda İran’ın insansız hava araçlarında (İHA) kullanılanlar da dahil olmak üzere askeri programlarına elektronik bileşen alımını kolaylaştıran 6 kuruluş ve 1 kişiye yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada, İran’ın insansız hava araçları ve diğer silahları yaymasının Ortadoğu ve diğer bölgeleri istikrarsızlaştırmaya devam ettiğini belirterek, OFAC’ın geçen yıldan bu yana ülkenin İHA ve füze programlarına yaptırım uyguladığını hatırlattı.

Açıklamada, şirketin yaptırımları aşma çabalarından sorumlu olan PASNA CEO’su Mehdi Khoshghadam, İran merkezli AMV AJ, Malezya merkezli PASNA International, Hong Kong merkezli Arttronix ve Hong Kong merkezli şirketler tarafından elektronik bileşenlerin satışı ve sevkiyatından sorumlu tutuluyor. Çin merkezli Jotrin, Vohom ve Yinke.

ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşların İran’ın savunma sanayii ve İHA programına mal ve teknoloji sağladığına dikkat çekerek, “Hazine, İran’ın Bölgesel Güvensizliğine ve Küresel İstikrarsızlığına Katkıda Bulunuyor” Askeri Tedarik Çabalarına Karşı Yaptırımlarını Uygulamak.” ifadesini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.