ABD Hazine Bakanı Yellen’dan ‘küresel mali kriz’ uyarısı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, CNN televizyonuna verdiği röportajda, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

ABD’de federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmasına ilişkin Yellen, ABD Hazine Bakanlığının muhteşem önlemleri uygulamaya başladığını, bu önlemlerin haziran ayının başına kadar süreceğini sadece gene de bunun bir garantisi olmadığını söylemiş oldu.

Yellen, ABD’nin 1789’dan bu yana tüm mali yükümlülüklerini yerine getiren bir ülke bulunduğunu vurgulayarak, ABD hükümetinin borçlarını daima ödeyebileceğine olan güvenin küresel finansal sistemin temelini oluşturduğunu, ABD Hazine tahvillerinin “en güvenli” varlıklar bulunduğunu beyan etti.

ABD’nin ihtimaller içinde bir temerrüde düşmesinin neticelerini değerlendiren Yellen, “Şüphesiz ABD ekonomisinde bir resesyona niçin olur ve küresel bir mali krize niçin olabilir. Doların biriki para birimi rolünü kesinlikle baltalayacaktır.” dedi.

Yellen, borç limitinin yükseltilmesinin üstünde “görüşme edilemeyecek ya da pazarlık yapılamayacak” bir mevzu bulunduğunu belirterek, “ABD, vadesi gelen tüm faturaları zamanında ödeyen güvenilir bir borçlu olmalı ve Kurultay bunu yapmanın bir yolunu bulmalı. Geçmişte hep bu şekilde olmuştur.” diye konuştu.

“ENFLASYON KONUSUNDA ÇOK İYİ BİR İLERLEME GÖRDÜK”

Ülkedeki yüksek enflasyona da değinen Yellen, enflasyonla mücadelede kaydettikleri ilerlemenin kendisini cesaretlendirdiğini dile getirdi.

Yellen, “Bence ABD’de enflasyon mevzusunda hakikaten oldukça iyi bir ilerleme gördük.” dedi.

Enflasyonun hane halkları için bir kaygı olmaya devam ettiğini belirten Yellen, sadece enflasyonu yükselten tedarik zinciri darboğazlarının çözüldüğünü söylemiş oldu.

Yellen, ABD Merkez Bankasının (Fed) bağımsız bulunduğunu ve politikaları mevzusunda yorum yapamayacağını vurgulayarak, “Bence kuvvetli bir iş gücü piyasasını sürdürmek ve bununla birlikte enflasyonun düşmeye devam etmesini sağlamak için lüzumlu bulunduğunu düşündüklerini hayata geçirmeye çalışıyorlar.” dedi.

Çin’in dış tecim ve internasyonal ekonomik ilişkilerden görevli Başbakan Yardımcısı Liu Hı ile bu hafta yaptıkları görüşmeyi de değerlendiren Yellen, dünyanın en mühim iki ekonomisinin iklim değişikliği de dahil olmak suretiyle küresel öneme haiz mevzularda ortaklık yapma sorumluluğu bulunduğunu kaydetti. Yellen, “Küresel zorlukların üstesinden gelmek için beraber emek harcama mevzusundaki işbirliğimizi ve kararlılığımızı görüştük.” diye konuştu.

BİDEN TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI İLE BORÇ LİMİTİNİ GÖRÜŞECEK

Öte taraftan ABD Başkanı Joe Biden’ın, federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine erişmesi üstüne Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Kevin McCarthy ile bu mevzuyu görüşeceği öğrenildi.

Göreve başlamasının ikinci yıl dönümünde Belediye Başkanları Konferansı Kış Toplantısı’na katılan belediye başkanlarını Beyaz Saray’da ağırlayan Biden, burada yapmış olduğu konuşmada ABD ekonomisini iyileştirmek için attıkları adımları anlatarak, iki senelik yönetimi sürecinde daha çok Amerikalıya istihdam sağlamayı başardıklarını beyan etti.

Cumhuriyetçilerin federal hükümetin toplumsal güvenlik ve sıhhat alanındaki harcamaların kısılmasına yönelik çağrılarına karşın bu harcamaların vatandaşın yararına bulunduğunu korumak için çaba sarfeden Biden, bu mevzuyu ele almak için kısa sürede Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy ile görüşeceğini ve bu mevzuya “Birliğin Durumu” konuşmasında da değineceğini duyurdu.

Başkan Biden, Borç limiti ile başa çıkılamazsa ve temerrüde düşülürse “finansal olarak şimdiye kadar yaşanmış olan her şeyi aşan bir felaketle” karşı karşıya kalınabileceği uyarısını yapmış oldu.

Öteki taraftan McCarthy de, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Biden’la görüşmeye hazır bulunduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Başkan Biden: Sorumsuzca meydana getirilen hükümet harcamalarını ele almak için görevli bir borç limiti artışını görüşmek suretiyle yaptığınız daveti kabul ediyorum. Buluşmamızı dört gözle temenni ediyorum.”

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, daha ilkin onlarca defa borç limiti mevzusunda tutumlarının net bulunduğunu ve bu mevzuda görüşme etmeyeceklerini, Kurultay’nin borç limitini çoğaltmak için koşulsuz şartız harekete geçmesi icap ettiğini ifade etmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.