ABD enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? (2023 ABD ekim ayı TÜFE kararı) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ENFLASYON BEKLENTİ NEDİR?

Fed yetkililerinin geçen hafta enflasyonla mücadelenin henüz bitmediğine dair vurgusu küresel piyasalarda ortaya çıktı. Faiz artırımına gerek kalmadan bu mücadelenin gerçekleşebileceğine dair mesajların gelmesiyle birlikte borsalarda alım eğilimi başladı.

Dünya genelinde enflasyonla mücadeleye yönelik yeterli önlemlerin alınıp alınmadığına ilişkin sorular devam ederken, varlık fiyatlarındaki oynaklık güçlü kalmayı sürdürüyor. Merkez bankalarının enflasyona ilişkin endişelerinin devam etmesi piyasalarda belirsizliklerin güçlü kalması anlamına geliyor.

Küresel ekonomiler enflasyonla mücadelede büyük mesafe kat ederken, zafer ilan etmek için daha gidilecek çok yol olduğu iddiaları piyasalardaki belirsizliği artırıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının tonu da beklenenden daha “şahin” oldu.

Powell, konuşmasında enflasyonu yüzde 2 hedefine çekebilecek kısıtlayıcı bir para politikasının yakalandığı konusunda emin olmadığını, gerekirse para politikasını daha da sıkılaştırmaktan çekinmeyeceklerini söyledi.

Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye düşürülmesi için daha gidilecek uzun bir yol olduğunu söyleyen Powell, ekonomik büyümenin üçüncü çeyrekte güçlü olduğunu ancak önümüzdeki çeyreklerde yavaşlamasının beklendiğini kaydetti.

Powell, daha güçlü büyümenin işgücü piyasasında dengeyi yeniden sağlama ve enflasyonu düşürme yönündeki ilerlemeye zarar vermesi ve bunun da para politikası tepkisi gerektirmesi riskinden korktuğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom