ABD enflasyon verileri ne kadar, yüzde kaç oldu? Ekonomistlerin beklentisi neydi? (2022 ABD Kasım ayı TÜFE kararı) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Piyasaların merakla beklediği ABD Kasım ayı enflasyon verileri açıklandı. ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ekimde senelik yüzde 7,7 ile beklenenden azca artmıştı. Piyasalar şimdi de Kasım ayı TÜFE sonucuna odaklandı. Meydana getirilen izahat sonrasında kasım ayı enflasyon verileri belli oldu. Peki, ABD kasım ayı enflasyon verileri ne kadar oldu?

ABD KASIM AYI ENFLASYON VERİLERİ AÇIKLANDI

Piyasaların heyecanla beklediği ABD Kasım ayı enflasyon verileri açıklandı.

ABD’de enflasyon Kasım ayında senelik yüzde 7,1 ile yüzde 7,3 olan beklentinin altında geldi.

Verinin arkasından dolar küresel olarak yüzde 1 kıymet yitirdi, ons altın 1810 doları aşarak 5 ayın zirvesine çıktı. Gram altın 1086 TL ile üstün derece elde etti.

PİYASALARIN ENFLASYON BEKLENTİSİ NE YÖNDEYDİ?

ABD’de ekimde senelik yüzde 7,7 ile tahminlerin altında kalan TÜFE’deki artışın, kasımda senelik yüzde 7,3’e gerilemesi planlanıyor.

Ülkede aylık enflasyonun da kasımda yüzde 0,3 olması tahmin ediliyor. Almanya’da ise öncü verilere nazaran kasımda 0,4 puanlık azalışla yüzde 10’a gerileyen senelik enflasyon rakamlarında bir revize beklenmiyor.

Analistler, ABD’de enflasyonda düşüş eğiliminin sürmesinin Fed’in sıkı para politikalarının tesirini gösterdiğine dair umutları artıracağını belirterek, iki ay ilkin zirvesini gören çekirdek enflasyona dair gelişmelerin daha çok ehemmiyet taşıdığını söylemiş oldu.

TÜFE’nin, geçen hafta sürpriz bir halde yükselen üretici fiyatlarını takip etmesi durumunda yarınki Fed toplantısına ilişkin belirsizliklerin artabileceğine de işaret eden analistler, bu durumda yüzde 23 ile düşük olasılık verilse de hala masada olan 75 baz puanlık faiz artırım beklentilerinin güçleneceğini söylemiş oldu.

Eleştiri veri öncesi dün New York Fed tarafınca piyasaya sürülen anket neticeleri, tüketicilerin gelecek 12 ay için enflasyon beklentisinin yüzde 5,2’ye gerilediğini ortaya koydu.

EKİM AYINDA ENFLASYON NE OLMUŞTU?

Piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verisi açıklandı. ABD’de TÜFE ekim ayında aylık bazda yüzde 7,7 ile beklentilerin altında artış kaydetti.

Çekirdek TÜFE yüzde 0,5’lik beklentiye rağmen yüzde 0,3 arttı.

Ülkede enflasyonun ekimde aylık yüzde 0,4 olması, senelik enflasyonun ise yüzde 8,2’den yüzde 8’e inmesi öngörülüyordu.

Verinin arkasından dolar endeksi sert düşüşle 109,61 seviyesine geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.