ABD enflasyon verileri ne kadar, yüzde kaç oldu? Beklenti ne yöndeydi? (2023 Ocak ayı ABD TÜFE kararı) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Güçlü ABD istihdam verilerinin ardından para politikalarına ilişkin artan belirsizlikler, bugün açıklanan ülkenin enflasyon verilerinin ardından büyük ölçüde ortadan kalkacak. Binlerce yatırımcı ABD Ocak ayı enflasyon verilerinin ne kadar ve yüzde kaç olduğunu merak ediyor. Detaylar burada.

OCAK AYI ENFLASYON VERİLERİ ABD İÇİN NE KADAR İYİ?

ABD Ocak ayı enflasyon verileri açıklandı.

ABD’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ocak ayında aylık %0,5 ve yıllık %6,4 arttı.

Enflasyonun Ocak ayında %0,5 artması ve yıllık enflasyonun %6,2 olması bekleniyor.

Ülkede çekirdek TÜFE, Ocak ayında beklentilerle uyumlu olarak %0,4 ve yıllık bazda %5,6 arttı.

PİYASALAR NE BEKLİYOR?

Ülkede geçen Aralık ayında açıklanan enflasyon rakamları yıllık bazda %6,5 ile neredeyse bir yılın en düşük seviyesi oldu.

Ocak ayında TÜFE’deki yıllık artışın yavaşlayarak %6,2’ye gerilemesi beklenirken, endeksteki aylık artışın %0,4 olması bekleniyor.

Veri öncesi piyasa fiyatlarında, Fed’in Mart toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırma olasılığı %88’dir.

Güçlü istihdam verilerinin ekonomide istenilen soğumanın gerçekleşmediğini göstermesinin ardından fiyatlara gelen 50 baz puanlık faiz artışı %12 ile zayıf bir ihtimal olarak görülüyor.

Öte yandan, beklenenden iyi gelen TÜFE verilerinin, Fed’in daha sert faiz artırımı çağrısında bulunacağı yönündeki beklentileri destekleyeceğini söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.