ABD ekonomisi 4. çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüdü – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD Tecim Bakanlığı, 2022’nin ekim-aralık dönemine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) öncü verilerini deklare etti.

Buna nazaran, ABD’de GSYH, geçen senenin son çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 2,9 arttı.

Resesyon endişelerine karşın beklenenden fazla gelişme kaydeden ABD ekonomisinin, söz mevzusu dönemde yüzde 2,6 büyümesi tahmin ediliyordu.

Ülke ekonomisi, geçen senenin ilk çeyreğinde yüzde 1,6 ve ikinci çeyreğinde yüzde 0,6 küçülmesinin arkasından üçüncü çeyrekte yüzde 3,2 büyümüştü.

Geçen senenin ilk yarısında art arda iki çeyrekte yaşanmış olan daralma, resesyon endişelerini artırmıştı.

ABD EKONOMİSİ GEÇEN YIL YÜZDE 2,1 BÜYÜDÜ

ABD ekonomisi 2022 genelinde ise yüzde 2,1’lik gelişme performansı gösterdi.

Gelişme hızında yavaşlama görülen ülke ekonomisi, Kovid-19 salgının etkisiyle 2020’de gösterdiği yüzde 2,8’lik daralmanın arkasından 2021’de yüzde 5,9 ile 1984’ten bu yana en kuvvetli büyümeyi kaydetmişti.

ABD ekonomisinin geçen senenin 4’üncü çeyreğindeki büyümesinde, hususi yığın yatırımları, tüketici harcamaları, federal hükümet harcamaları, eyalet ve mahalli yönetim harcamaları ile konut dışı durağan(durgun) yatırımlardaki artışın konut durağan(durgun) yatırımlar ve ihracattaki düşüşle dengelenmesi etkili oldu. Aynı dönemde ithalat da düştü.

Geçen senenin son çeyreğinde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 3,2’lik artış kaydetti. Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi geçen senenin üçüncü çeyreğinde yüzde 4,3 artmıştı.

Besin ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aynı dönemde yüzde 3,9 arttı. Piyasa beklentileri çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin bu zamanda yüzde 4 artması yönündeydi.

Analistler, ABD ekonomisinin geçen senenin son çeyreğinde gelişme hızını koruduğunu sadece yüksek faiz oranlarının talebi azalmasıyla bu senenin sonuna doğru gelişme ivmesinin mühim seviyede yavaşlamasının beklendiğini belirtti.

Veri sonrası dolar endeksi yükselirken, altın fiyatı ve borsalar geriledi.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.