AB, Rusya’ya yönelik 9’uncu yaptırım paketini hazırlıyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Bauhaus etkinliği için ziyaret etmiş olduğu Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Estonya Başbakanı Kaja Kallas ve İsveç Başbakan Yardımcısı Ebba Busch ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna halkının Rusya’nın saldırıları sebebiyle kışı elektriksiz geçirmek zorunda kaldığını belirten von der Leyen, “Bebekler, anne babaları, büyükanne ve büyükbabaları karanlıktalar ve donuyorlar. Bu barbarca saldırıları şiddetle kınıyorum. Bunlar harp suçu” değerlendirmesini yapmış oldu.

Von der Leyen, “Bugün 9’uncu yaptırım paketi üstünde son hızlıca çalıştığımızı duyuru edebilirim. Inanırım ki oldukça yakında G7 ve öteki büyük ortaklarla Rus petrolü için küresel tavan fiyatı onaylayacağız” diye konuştu.

BAUHAUS ETKİNLİĞİ

AB’nin “Yeşil Mutabakat”ı dahilindeki “Yeni Avrupa Bauhaus’u” Girişimi, yapı sektöründe iklim değişikliğiyle savaşım için karbon-etkisiz ve biyo bazlı malzemelerin kullanılmasını öngörüyor.

Bu kapsamda bilim adamları, tasarımcılar, inşaat uzmanları, ormancılık sektörü temsilcileri sürdürülebilir çözümleri tartışmak için Helsinki’de bir araya geldi.

Von der Leyen, Marin, Kallas ve Busch, etkinlikle ilgili değerlendirmelerinde bir taraftan biyoçeşitliliği muhafaza ederken öteki taraftan yenilenebilir kaynaklara geçiş ve enerjide bağımlılıktan kurtulma benzer biçimde hedefler çerçevesinde yapı sektöründe ormanların ekonomik değerinden faydalanılması gerektiği görüşünü paylaştı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.