700 bin işçinin zam pazarlığı: Türk-İş talebini haftaya iletecek – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Kamu sektöründe çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren fiyat artışı müzakeresine son eğri dahil edildi.

Sendika merkezinde basın toplantısı düzenleyen TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, kamuda çalışan 700 binden fazla işçinin maaşına zam yapıldığını söyledi.

Sorunun bir an önce çözülmesi için çalıştıklarını belirten Atalay, Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü ile ilgili başvuruları hafta başında sonuçlandırarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunacaklarını söyledi.

Atalay, Hak-İş ile kamu toplu iş sözleşmeleri konusunda görüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Şu anda arkadaşlarımız 700 bine yakın kamu ihalesini bir an önce bitirmek için çalışıyor. İşçinin talebi ve bizim talebimiz seçim alanına girmeden kamu alımlarının durdurulmasıdır. Kamu ihalelerinde gündemde sosyal yardım kotası var, ilk 6 ay istenecek. Hafta başında arkadaşlarımız toplantılarının sonuçlarını bakanlığa iletecekler” dedi.

İktidarın ve muhalefetin sermayeye karşı emeği koruması gerektiğini belirten Atalay, “Biz bu ülkede 17 milyon işçiyiz. Örgütlü işçi yüzde 14. Yani 100 kişiden 86’sı örgütlü değil. Bu kabul edilebilir bir şey değil. resim.” cümleleri kullandı

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay (ortada) açıklama yaptı.

“UZUNLUK FAYDASINDAKİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

Tasfiyenin “sendikaların kırmızı çizgisi” olduğunu vurgulayan Atalay, işverenler dışında herkesin tasfiyeye ve örgütlenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Taşeronlarla ilgili yasal düzenlemenin de yapılması ve taşeronların kadroya alınması gerektiğini vurgulayan Atalay, “TÜRK-İŞ’in talebi taşeron konusunun bir an önce ülke gündeminden çıkarılması ve bu konunun kapatılmasıdır. “. dedi.

Seçim alanına girmeden devlet alımlarına son verilmesi çağrısında bulunduğunu belirten Atalay, şöyle devam etti:

“Seçim tarihi açıklanmadan geçici işçi çalıştırılması çağrısında bulunuyoruz. Tüm nüfusu, tüm taşeron işçilerini, kimse bırakılmadan ülke gündeminden çıkarılmasını istiyoruz. Bu konuyu gündeme getiriyoruz çünkü biz bu konuyu gündeme getiriyoruz.” Biz bu sözleşme kadar taşeronları da önemsiyoruz. Feshedilmesini talep ediyoruz. Ben tüm taşeronları üyem olarak görüyorum, sorunlarını gündeme getirmeye çalışıyorum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.