5,5 milyon TL yatırım alan Kito, ikinci yatırım turuna çıkacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Son yıllarda tabiat ve çevre duyarlılığının artmasıyla beraber evcil hayvan yetiştirmede kaydedilen artış, hayvan bakımı ve mama sanayisine yatırımları artırıyor. Son olarak İstanbul merkezli kedi – köpek maması üreticisi Kito, Zeta Investments’tan 5,5 milyon TL yatırım aldığını duyurdu.

Finansman turunu başarıyla tamamlayan girişim, almış olduğu yatırımla evcil hayvan bakımında teknolojik ve geleneksel yaklaşımları birleştirerek katkısız ve taze ürünler üretmeyi, sıhhatli mama tüketimini hem mahalli pazarda hem de globalde yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bu kapsamda Ar-Ge çalışmalarını hızlandırarak ilk ihracatını Dubai’ye icra eden şirket, ikinci yatırım turunu Aralık 2022 – Ocak 2023 döneminde gerçekleştireceğini deklare etti. 

Yatırım süreciyle ilgili değerlendirmede bulunan Kito Kurucu Ortağı Alper Uygar, “Evcil hayvan endüstrisinde bilhassa besin için geçerli olan standartlar yeterince iyi değil. Halihazırda işlenmiş köpek ve kedi mamalarında gıda kıymeti olmayan yan ürünlerin kullanılması, hayvanların sağlıksız beslenmesine niçin oluyor. Sadece evcil hayvan sahiplerinin de kedi ve köpekleri için en iyisini yapmak istediğini biliyoruz. Bu yüzden 2021’de Karkas Çiftliği ortaklık ile hayata geçirdiğimiz kedi ve köpek maması girişimi Kito’nun yatırım turunu geçtiğimiz günlerde tamamladık. Serkan Ömerbeyoğlu öncülüğünde Zeta Investments’tan aldığımız 5,5 milyon TL’lik yatırımla sıhhatli ve organik mama üretimimizi artırarak hem mahalli pazarda hem de globalde büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

İLK İHRACATLARINI DUBAI’YE YAPTILAR, SIRADA DOĞU AVRUPA VAR

Globalde gelişme hedeflerine istinaden ilk ihracatlarını Körfez Arap Ülkeleri (GCC) bölgesine yaptıklarını belirten Alper Uygar, “Aldığımız yatırımlarla beraber hedeflerimize süratli adımlarla ilerliyoruz. Bu kapsamda Dubai’ye yaptığımız ihracatın haricinde Doğu Avrupa bölgesinde de bir anlaşmaya imza attık. Yeni işbirlikleri yapmak için de öteki Avrupa ülkeleri ile görüşmeye başladık. Kedi ve köpek maması sektörüne getirdiğimiz butik üretim yaklaşımıyla etkinlik alanımızı genişletmeye devam ediyoruz. Şu ana kadar hizmet verdiğimiz 2 bin 500 tekil müşterinin sayısını her geçen gün çoğaltmak için çalışıyoruz. Ziraat Bakanlığı onaylı Karkas Çiftliği’nde ürettiğimiz antibiyotik ve GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) içermeyen hammaddelerle insan gıdalarının standardına uygun olarak ürettiğimiz ürünler haricinde her evcil hayvan özeldir mottosuyla geliştirdiğimiz algoritmayla bu deneyimi müşterilerimiz için kişiselleştirilebilir hale getiriyoruz” şeklinde konuştu.

MAMALARIN FORMÜLLERİNİ VETERİNER AKADEMİSYENLER OLUŞTURUYOR

Geliştirdikleri algoritmalarında evcil köpeklerin tüm karakteristik özelliklerinin aktarılabilmesi yardımıyla günlük kaç kalori ya da gram mama tüketmesi icap ettiğinin saptanabildiğini aktaran Kito Kurucu Ortağı Cem Üster ise, ürünleri hakkında şu detayları paylaştı: “Geleneksel kuru ve konserve mamanın yanı sıra, taze evcil hayvan maması, kurutulmuş organik çiğneme ürünleri, besin takviyesi ve kurabiye üretimi yapıyoruz. Ana ürünlerimiz olan taze mama formüllerimizin her biri yürüttüğümüz Ar-Ge projesi kapsamında İstanbul Üniversitesi Baytar Fakültesi bünyesindeki beslenme uzmanı profesörler tarafınca oluşturuluyor. Bunun yanı sıra ikimiz de mevcud tüm ürünlerimizin hepsini belli vakit aralıklarıyla çözümleme ediyor ve bu ürünleri iyi mi iyileştirebileceğimize dair düşünce alıyoruz. Ülkemizin kıymetli akademisyenleri yararlı ürünler üretmemize yardım ederken, sürdürülebilir ve sıhhatli mama mevzusunda tüketicilerimizi bilgilendirmek için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

Alper Uygar ve Cem Üster

GDO’SUZ MAMALARI AMERIKA’DAKİ TÜKETİCİLERE ULAŞTIRACAK

Türkiye’deki tüketicilerin evcil hayvanların beslenmesi mevzusunda Avrupa’yı birkaç adım geriden takip ettiğini kaydeden Cem Üster, “Pandemi, insanların evcil hayvanlarıyla olan ilişkisini güçlendirirken, evcil hayvan sahiplerinin sayısının da ciddi bir şekilde yükselmesine kapı araladı. Kito olarak ikimiz de insanların hayvan sahiplenmekle kalmayıp onların sıhhatli beslenmelerini sağlamaları için çeşitli uygulamalar başlattık. Toplumsal medya kanallarımız üstünden hayvan sahiplerini bilgilendirici video serileri yayınlıyoruz ve bu sayede katkı maddesi içermeyen mamaların faydalarını tüketicilerimize aktarıyoruz. Daha nitelikli koşullarda üretilmiş sıhhatli mamaları satın almaları için rehberlik ediyoruz. Bu doğrultuda tüketicilerin sıhhat dikeyine daha fazlaca vurgu icra eden markalara ilgi duyduğunun farkındalığıyla, ürünlerimizi ABD başta olmak suretiyle değişik coğrafyalardaki hayvan sahiplerine ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.