300 milyon kişi işsiz kalabilir

0


Yatırım bankası Goldman Sachs tarafından hazırlanan bir rapora göre, yapay zeka (AI) 300 milyon tam zamanlı işin yerini alabilir.

Rapora göre yapay zeka, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da işlerin dörtte birini ortadan kaldırabilir; ancak aynı zamanda yeni işler yaratabilir ve üretkenliği artırabilir.

Rapor, yıllık küresel hizmet ve üretimin %7 oranında artabileceğini söylüyor.

İnsan yaratımından ayırt edilemeyecek içerikler üreten yapay zekanın geliştirilmesi, ileriye doğru atılmış büyük bir adım olarak tanımlanıyor.

Yapay zekadan etkilenecek işlerin %46’sının idari, %44’ünün yasal, %6’sının inşaat ve %4’ünün bakım onarım sektöründe olacağı iddia ediliyor.

Yapay zekanın yarattığı sorunlar, özellikle telif hakkıyla ilgili olarak, sanatçıları ve tasarımcıları uzun süredir endişelendiriyor.

Oxford Üniversitesi’nde mesleklerin geleceği konusunda uzman olan Carl Benedikt Frey, üretken yapay zeka nedeniyle kaç mesleğin yok olacağını bilmenin zor olduğunu söylüyor.

Frey, gelişmeleri sürücülerin Uber veya GPS teknolojisi geldiğinde karşılaştığı zorluklara benzetiyor.

Bu teknolojilerin gelmesi nedeniyle sürücü sayısının azalmadığını ancak maaşların düştüğünü hatırlatan Frey, ChatGPT ile gazetecilerin maaşlarının düşme riskinin olduğunu belirtiyor. türk bbcetiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.