2024’te zorunlu hale getirilecek: Depozito uygulama sistemi geliyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depozito yönetim sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Bu senenin “Sıfır Atık Yüzyılı” olacağını belirten Kurum, sıfır atık kapsamındaki projeleri kesin şekilde yürütmeye devam edeceklerini söylemiş oldu.

Projeye, 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde başlandığını anımsatan Kurum, “Bu, atıkların dönüşümü anlamında başlatılan ve en büyük çevre projesine dönüşmüş bir anlayış. Aslına bakarsak bu anlayış bir çatı proje. Bu çatı proje, hem Sıfır Atık Projemiz hem Sıfır Atık Mavi projemiz, plastik poşetlerin ücretlendirilmesi, depozito iade sistemi benzer biçimde çevreyi, doğayı merkeze alan anlayışla aslen bir yaşam kültürünü ifade ediyor” diye konuştu.

Bu kapsamda depozito yönetim sistemine geçileceğini aktaran Kurum,”Bu yıl itibarıyla 2 bin depozito iade makinesi, 5 bin depozito toplama noktasıyla, minimum 7 bin noktada hizmet vereceğiz.

Ürünlerimizin barkodlu şekliyle ihale süreçlerini başlattık, inşallah bu yıl içinde tüm bu sistemi tamamlayacağız ve 2024 yılı itibarıyla da zorunlu hale getireceğiz” dedi.

“ATIĞINI TAMAMEN DÖNÜŞTÜREN BİR ÜLKE”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi’nin başlamasıyla geri dönüşüm oranının bu yıl itibarıyla yüzde 27’ye yükseltildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Depozito iade makinalarıyla beraber artık atığını tamamen dönüştüren bir ülke olma yolunda kesin bir halde yürüyoruz. Bu kapsamda mühim kazanımlarımız olacak, doğrusu enerjiden, israftan tutum elde edeceğiz. Hammaddelerimizi tekrardan üretimde kullanmak suretiyle de üretime ve istihdama katkı elde etmiş olacağız.

Bu proje kapsamında 100 milyar lira tutum ve 20 bin vatandaşımıza da direkt istihdam imkanı getirmiş olacağız, bu kapsamda mühim. İklim değişikliği mücadelemize, şehirlerimizin daha yaşanabilir olması adına katkı sunacak bu projeyi, 2023 itibarıyla artık adım adım tüm şehirlerimizde, ilçelerimizde uygulamaya geçireceğiz.”

“EL BİRLİĞİ İÇERİSİNDE BU SÜRECİ YÖNETİYOR OLACAĞIZ”

Bakan Kurum, Sıfır Atık Projesi ve bu kapsamda depozito yönetim sisteminin pilot uygulamasının Kızılcahamam’da başlatıldığını anımsatarak, “İnşallah tüm ilçelerimizle, valilerimizle bu yıl itibarıyla uygulamalarımızı yaygınlaştıracağız ve vatandaşlarımızla el birliği içinde bu süreci yönetiyor olacağız.

Ikimiz de istiyoruz ki sıfır atık bir yaşam kültürü olsun, doğrusu döngüsel iktisat anlayışıyla artık 2053’te net sıfır emisyon hedefini ortaya koyduğu Sayın Cumhurbaşkanımızın anlayışı, tüm sektörlere, tüm alanlara yayılsın. İnsanların artık evinde atıklarını ayrıştırdığı, ayrıştırılan atıkların geri dönüşümle tekrardan ekonomiye, istihdama katkı sunulmuş olduğu bir proje olsun istiyoruz” diye konuştu.

“KIZILCAHAMAM’DAKİ PİLOT UYGULAMA OLDUKÇA BAŞARILI GİDİYOR”

Bakan Kurum, Kızılcahamam’da ilçe halkının geri dönüştürülebilir ürünlerini, depozito noktalarındaki makinalara iade ettiklerini, böylece bir taraftan gelir sağladıklarını öteki taraftan da üretim ve istihdama katkıda bulunduklarını söyledi.

Oldukça başarı göstermiş giden uygulamayla hem belediyeye hem de vatandaşlara ilave gelir imkanı sağlandığını kaydeden Kurum, “Tutum kültürü artık tüm ilçede yaygınlaşmaya başladı, inşallah daha da yaygınlaşacak ve Sıfır Atık İlçesi Kızılcahamam’da başladığımız süreci, tüm Türkiye’de, 81 ilimizde 922 ilçemizde uygulamaya geçireceğiz ve 780 bin kilometrekare vatan toprağında inşallah bu uygulamayı yapacağız, geleceğimize, çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakmak adına.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

DEPOZİTO YÖNETİM SİSTEMİ

Türkiye’de senelik ortalama 50 milyar tek kullanımlık içecek ambalajı piyasaya sürülüyor. Bunların çevre problemi olmaktan çıkması ve dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması için hazırlanan Depozito Yönetim Sistemi’nin işleyişi Türkiye Çevre Ajansı tarafınca sağlanacak.

Bakanlıkça belirlenen belirli bir depozito bedeli alınacak, bu karşılık ürünlerin kullanılması sonrasında iade edilecek ve depozito bedeli geri ödenecek. Yurttaş ürünün fiyatı haricinde ödenen bedeli geri alabilmek için sistemin belirlediği market yada öteki toplama noktalarına yönlendirilecek, depozito bedelini geri alabilmek için atığı iade edecek.

İade bedeli alışveriş puanı olacak ve bu puanlar ya karta ya da telefon uygulamasına yüklenerek, vatandaşların alışverişlerinde kullanabilmeleri sağlanacak.

Türkiye genelinde bu yıl itibarıyla kademeli olarak işlemeye başlamış olacak sistem, 2023’ün sonuna kadar tüm il ve ilçelerde yaygınlaştırılacak.

İLK ETAPTA 20 MİLYAR ŞİŞE GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILACAK

Depozito Yönetim Sisteminin hayata geçmesiyle ilk etapta 20 milyar şişe geri dönüşüme kazandırılacak. 37 bin ton sera gazı emisyonu azaltılacak.1,3 milyar kilowatsaat enerji, 3,6 milyon varil petrolden tutum sağlanacak.

Ek olarak 20 yılda ekonomiye 100 milyar kazanç, 20 bin vatandaşa da yeni istihdam alanları açılacak.

Sıfır Atık Projesi’nde pilot bölge seçilen Kızılcahamam, depozito yönetim sistemi için de pilot ilçe oldu. İlçede bugüne dek 25 bin 500 şahıs evlerinde ziyaret edilerek, atıkların dönüşümünün iyi mi yapılacağı anlatıldı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom