2023 memur ve emekli maaş zammı ne zaman açıklanacak? Enflason verileriyle birlike memur ve emekli maaşları belli olacak

0

Asgari tutara 2023’de meydana getirilen zam oranı ardında milyonlarca memur ve emeklisinin yeni yılda alacağı zam oranı merak mevzusu oldu.
Memurlar, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının belirlenmesinde enflasyon rakamı tehlikeli sonuç ehemmiyet taşıyor. Netleşecek rakamın üstüne de refah oranı verilmesi planlanıyor. Peki, 2023 memur ve emekli maaş zammı ne zaman açıklanacak?

Memur ve emekli maaşına yapılacak zam oranlarına ilişkin meydana getirilen her izahat yakından takip ediliyor. Memur maaş zammı, her yıl iki kez 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı oranında belirleniyor. TÜİK tarafınca 3 Ocak günü açıklanacak olan enflasyon oranlarının peşinden memur maaşlarına yapılacak zam oranı netlik kazanacak.
Kasım ayı enflasyon rakamlarıyla beraber 5 aylık veriler ortaya çıktı. Buna gore; 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 14,04, enflasyon farkı dahil 5 aylık memur zammı ise yüzde 15,04 oldu.
Reuters’ın 12 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Tüketici Tutarları Endeksi’nin (TÜFE) besin, konut ve ev eşyası kalemleri öncülüğünde aralıkta aylık yüzde 2,7 artması senelik olarak ise baz etkisiyle yüzde 84,39’dan yüzde 66,8’e düşmesi planlanıyor.Ankette aralık ayı için aylık enflasyon tahminleri yüzde 1,4 ila yüzde 4,1 içinde içeriyor
Rakamın netleşmesine kısa bir süre kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamada bulunmuş oldu. Erdoğan, “Ülkemizin zenginliğini çalışanlar başta milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla yapacağız.” ifadelerini kulandı.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.