2022 yılında satılan en pahalı 10 otomobil

0

Otomobil dünyasının klasik ve hususi modellerine açık artırmalarda büyük ücretler ödeniyor. İşte 2022 yılında satılan en pahalı 10 otomobil. Tarihin ‘en pahalı otomobili’ de bu listede içeriyor.

Üretilen 10 örnekten 9’uncusu olan model müzayede evi Sotheby’s tarafınca açık artırmada 9 milyon 250 bin dolara satıldı. Döneminde birçok yarışta başarı elde eden aracın V8 motoru 1990’larda geçirdiği restorasyon sonrası hala yerinde.
Gooding Co’s tarafınca satışa çıkarılan model 9 milyon 440 bin dolara alıcı buldu.
Sotheby’s müzayede evi tarafınca satışa çıkarılan bu hususi Hispano-Suiza hafi ahşap bir kaportaya haiz. 
Dönemidne birçok yarışa katılan bu model 9 milyon 503 bin dolardan alıcı buldu.
Gene Sotheby’s tarafınca açık artırmaya çıkan vasıta 10 milyon 182 bin dolara satıldı. Hayatta kalan 3 Roadster’dan kabul edilen model döneminde Afganistan Kralı Muhammed Zahir Şah’a teslim edilmiş. 
Ortalama 21 bin kilometrede olan aracın şimdiye kadar 5 sahibi oldu.
(*10*)
Gooding Co’s tarafınca Pebble Beach etkinliğinde satışa çıkarılan vasıta 10 milyon 599 bin dolara satıldı.
Aynı müzayede evi tarafınca Amelia Island etkinliğinde satılan araca 12 milyon 343 bin dolar ödendi.
Yarış efsanesi Michael Schumacher F1 2003 sezonunda bu araçla 5 yarış kazanmıştır. Hem de Schumacher’in altıncı Dünya Şampiyonluğunu kaznadığı otomobil. 2022’de elden geçirilen otomobil Sotheby’s tarafınca 15 milyon 811 bin dolardan satıldı.
Gene RM Sotheby’s tarafınca açık artırmaya çıkarılan vasıta 22 milyon 623 bin dolara el değiştirdi. Ferrari’nin yarış geçmişi en başarı göstermiş modellerinden kabul edilen vasıta, 1956 ve 57 yıllarında Carroll Shelby tarafınca birçok yarışta kullanıldı. 
Shelby, bu otomobille 8 yengi ve 10 podyum başarısı elde ederek kariyerindeki tüm otomobilleri geride bıraktı. İlk beden, motor ve şasi hala korunuyor.
Listenin ikinci esnasında öteki modeller kadar eski olmayan bir McLaren bulunuyor. Otomobil tarihinin en ikonik mdoellerinden kabul edilen McLaren F1, 25 milyon 662 bin dolara el değiştirdi. 
Bir tek 42 bin kilometrede olan vasıta bugüne dek 2 kez el değiştirmiş. Modelden yola uygun yalnız 64 tane üretim yapılmış.
1956 model Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe adlı otomobil tarihin en pahalı modeli oldu. 
Müzayede evi Sotheby’s tarafınca meydana gelen satışta yalnız 2 tane üretilmiş olan model tam 140 milyon dolara (Ortalama 2 milyar 612 milyon TL) alıcı buldu.
Haberlere bakılırsa, satış Stuttgart’taki Mercedes-Benz müzesinde gerçekleşti ve dünyanın dört bir yanından çağrı edilen koleksiyonerler hususi jetlerle şehre getirildi.
Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe’nin adı firmanın o dönem kontrol bölümünün başlangıcında olan ‘Rudolf Uhlenhaut’tan geldiği belirtiliyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom