16 meslek için belge şartı! Bunu yapmayanlar çalışamayacak (Kuaför, güzellik uzmanı…) – Son Dakika Türkiye Haberleri

0

Eğitim ve istihdam arasındaki uyumu sağlama görevini yerine getiren Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına bağlı MYK, nitelikli insan kaynağının oluşması için mesleklere standart, çalışanlara belge kazandırmaya devam ediyor.

BİRÇOK MESLEĞE BELGE ZORUNLULUĞU

Faaliyete başladığı 2006’dan bugüne dek 2 milyon 350 binden fazla çalışanı “mesleki yeterlilik belgesi” sahibi icra eden Kurum, iş kazaları açısından “tehlikeli” ve “oldukça tehlikeli” gruplardaki mesleklere de belge zorunluluğu getirmeyi sürdürüyor.

BELGESİ OLMAYANLAR 1 OCAK’TAN İTİBAREN ÇALIŞTIRILAMAYACAK

Bu kapsamda, kuaför, güzellik uzmanı, ahşap mobilya yapımcı, mobilya döşemecisi, ayakkabı imalatçısı, kesimci (ayakkabı), saraciye imalatçısı, sayacı, zeytinyağı üretim operatörü, boyama operatörü, baca yağlı kanal temizleme mensubu, elektrik dağıtım şebekesi kontrol görevlisi, raylı sistem araçları elektrik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları elektronik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları mekanik bakım ve onarımcısı, raylı sistemler sinyalizasyon bakım ve onarımcısı mesleklerinde belge şartı 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek.

Bu mesleklerde, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine haiz olmayanlar, 1 Ocak 2023’te itibaren çalıştırılamayacak.

16 meslek için belge şartı! Bunu yapmayanlar çalışamayacak (Kuaför, güzellik uzmanı...) - 2

USTALIK BELGESİ VE DİPLOMASI OLAN KİŞİLERE BELGE ŞARTI YOK

“Mesleki Eğitim Kanunu”na nazaran ustalık belgesi alanlar ile Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup diplomalarında yada ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için belge şartı aranmayacak.

Bu 16 meslekle beraber mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu bulunan “tehlikeli” ve “oldukça tehlikeli” sınıftaki meslek sayısı 204’e yükselmiş olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.