150 milyar liralık yeni KGF paketi yolda

0


Yeni Kredi Güvence Fonu (KGF) paketi ile ilgili detaylar ortaya çıkıyor. Paketin başlangıçta 150 milyar TL’lik bir büyüklüğe haiz olması planlanıyor.

Özgürlük gazetesinde yer edinen habere gore; Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca hazırlıkları devam eden Kredi Güvence Fonu paketinin gelecek günlerde kamuoyuna duyurulması planlanıyor. Bloomberg HT’nin haberine gore yeni paketin başlangıç aşamasında 150 milyar TL civarında bir kefalet büyüklüğü ile açıklanması planlanıyor. Ek olarak Bakanlık, EYT kapsamında işverenlerin kıdem tazminatı yükünü hafifletmeye yönelik de kefalet paketi uygulamaya hazırlanıyor. İş dünyasının finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca emek harcamaları yürütülen Gömü destekli KGF kefalet sisteminin gelecek günlerde açıklanması planlanıyor.

FATURAYA DAYALI

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin daha ilkin dikkat çekmiş olduğu suretiyle tüm Gömü destekli kefaletlerin bundan sonrasında faturaya dayalı olarak yalnızca gerçek ekonomiyi finanse etmesine ilişkin dönüşüm sürecinin de tamamlandığı belirtilirken kullanılacak tam entegre data sistemi ile kredilerin amacı haricinde kullanılmasının mühim seviyede önüne geçilmesi planlanıyor.

Söz mevzusu paketler ile işletme harcamalarından, yatırım ve ihracata, müdafa sanayiinden yeşil dönüşüme, imalat sanayiinden enerji verimliliğine, girişimcilikten inşaat sektörüne, firmaların teknolojik dönüşümünden teknoloji üretimine kadar birçok alanda selektif kredi ve kefalet imkânı sunulması planlanıyor.

EYT’DE DE DEVREDE

EYT’de işverenlerin kıdem tazminatı yükünü hafifletmeye yönelik de kefalet paketi açıklanması planlanıyor. Bakan Nebati tarafınca açıklanacak paketlerde ödemesiz dönem imkânının yanı sıra, minimum yüzde 75 kefalet oranı olması planlanıyor. Kamu bankalarının yanı sıra hususi bankaların da kefalet paketlerine dahil olacağı ve böylece işletmelere uygun finansman imkânları oluşturacağı ifade ediliyor.Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.