10 soruda borsada işleme açılan Altın Sertifikaları – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, Darphane Altın Sertifikaları’nı halka arz etti.

Borsa İstanbul Hisse Piyasası Emtia Pazarı’nda işlem görmeye başlamış olan Darphane Altın Sertifikaları ile “yastık altı” yatırımların ekonomiye kazandırılması amaçlanırken, söz mevzusu ürünün mühim avantajları da bulunuyor.

Borsada ALTIN.S1 koduyla işlem gören Darphane Altın Sertifikaları’nda alım-satım arasındaki farkların düşük olması, düşük komisyonla alınıp satılabilmesi, çalınma riskinin olmaması ve bu varlıktaki kazançlardan stopaj vergisinin alınmayacak olması başlıca avantajlar olarak öne çıkıyor.

Söz mevzusu varlık 0,995 saflığında altına dayalı olurken, her bir sertifika 0,01 gram altına denk geliyor.

Altın sertifikaları için 5 ton altın karşılığında 500 milyon tane sertifika satışa sunulurken, nakdi dönüşüm borsada satış şeklinde gerçekleştiriliyor.

Darphane Altın Sertifikaları’na ilişkin en oldukca dört gözle beklenen 10 sual ve yanıtları şöyleki:

1- Darphane Altın Sertifikası nedir?

Her biri 0,01 gram altını temsil edecek şekilde vadesiz olarak ihraç edilen 0,995 saflıkta sahibine Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda gösterilen izahname kapsamında fiziki altına dönüşüm imkanı elde eden sertifikadır.

2- Darphane Altın Sertifikalarını iyi mi alabilirim, iyi mi satabilirim?

Darphane Sertifikaları Borsa İstanbul’da ALTIN.S1 koduyla alınıp satılabilir. Yatırımcılar hisse piyasasında işlem halletmeye yetkili herhangi bir aracı kurumdaki yatırım hesaplarından alım satım yapabilir.

3- Darphane Altın Sertifikaları’ndan minimum kaç tane, en oldukca kaç tane alabilirim?

Sertifikalarda verilebilecek en minik buyruk adedi 1 sertifika, tek seferde verilebilecek en büyük buyruk ise 1 milyon liraya karşılık eden buyruk büyüklüğüdür.

4- Darphane Sertifikaları alım satımında masrafım olacak mı?

Darphane Altın Sertifikaları’nın alım-satımı, transferi, fiziki dönüşümü ile ilgili yatırımcılar aracı kurumlara komisyon ödemek durumunda kalabilir.

5- Darphane Altın Sertifikalarını fiziki altına dönüştürebilir miyim?

Darphane Sertifikaları sertifikaların ilk ihraç tarihinden 4 ay sonrasında şu demek oluyor ki 21 Mart 2023’ten itibaren fiziki altına dönüştürülebilecektir.

6- Darphane Altın Sertifikaları’nda fiziki altına dönüştürme alt ve üst sınırı nedir?

Her yatırımcı için fiziki dönüşüm tutarı minimum 50 gr ve 50 gram üstü için 10 gramın katları olacak şekilde yapılacaktır. Azami fiziki dönüşüm miktarı günlük 1000 gramdır.

7- Darphane Altın Sertifikaları’nı iyi mi fiziki altına dönüştürebilirim?

Darphane Altın Sertifikaları’nın fiziki altına dönüştürülmesi için 21 Mart 2023’ten itibaren yatırımcının yatırım hesabının bulunmuş olduğu aracı kuruma, fiziki altını Darphane merkezine giderek ya da adresine gönderilmesini istediği bilgisini belirterek fiziki altına dönüşüm talebi vermesi yeterlidir.

8- Darphane Altın Sertifikaları’nı ne süre teslim alabilirim, bu hizmet için masrafım olacak mı?

Fiziki dönüşüm talebinin Darphaneye iletilmesini takip eden dördüncü iş günü yatırımcı fiziki altını teslim alabilecektir. Yatırımcı ikamet adresine gönderilmesini talep etmiş olduğu takdirde, talebi takip eden dördüncü iş gününde fiziki altın taşıma firmasına verilecek, taşıma maliyetleri yatırımcıya ilişik olacaktır. Fiziki altın talebinde bulunulmasının peşinden 10 iş günü içinde altınlar alınmazsa yatırımcılardan 50-500 gram için her gün 50 lira, 500 gram üstü için her gün 75 lira gizleme harcaması öğrenim edilecektir.

9- Darphane Altın Sertifikaları’ndan elde ettiğim kazançtan vergi ödeyecek miyim?

Darphane Altın Sertifikaları’ndan elde edilecek kazançlara uygulanacak olan stopaj oranı yüzde 0’dır. Bu varlıktan elde edilmiş gelirlerden vergi alınmayacaktır.

10- Darphane Altın Sertifikaları’nı en erken ne süre satabilirim?

Darphane Altın Sertifikaları alım gerçekleştirildikten derhal sonrasında satılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom